Turecká Kuveyt Turk se chystá otevřít islámskou banku v Německu | E15.cz

Turecká Kuveyt Turk se chystá otevřít islámskou banku v Německu

Turecká Kuveyt Turk se chystá otevřít islámskou banku v Německu
Pobočka Kuveyt Turk (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: kuveytturk.com.tr

ČTK

Turecká společnost Kuveyt Turk hodlá v červenci zahájit provoz první plnohodnotné islámské banky v Německu. Firma už také ohlásila, že později chystá expanzi do dalších evropských zemích. Finanční ústav s názvem KT Bank AG by měl sídlit ve Frankfurtu. V Německu žije kolem čtyř milionů muslimů, z nichž mají mnozí turecký původ.

Kuveyt Turk je největší islámskou bankou v Turecku. Firma již v roce 2010 otevřela pobočku poskytující finanční služby v německém Mannheimu a v roce 2012 v Německu požádala o plnou bankovní licenci. Tehdy uvedla, že počáteční investice do plánované německé divize bude činit 45 milionů eur (1,2 miliardy korun).

Islámské bankovnictví, které zakazuje platby úroků a čistě peněžní spekulace, se v Evropě rozvíjí pouze pomalu. Jeho hlavním evropským centrem zůstává Británie, kde funguje pět plnohodnotných islámských bank, píše Reuters.

Islámské bankovnictví
Islámské bankovnictví klade důraz na morální, sociální a náboženské zásady, na první místo staví dobré mravy společnosti. Pro islámské finančníky platí, že veškeré finanční operace bank, ale i jiných prostředníků, musí být realizovány výhradně z vlastních rezerv. Není dovoleno používat peníze jako „potenciální“ kapitál, neboť islámské principy uznávají pouze aktuální cenu peněz, nikoliv tu budoucí. Islámský kapitál chce do země přilákat aktuálně Rusko.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!