Tuzemským bankám vzrostl zisk o 18 procent

3.9.2010 16:16   |  

Tuzemským bankám a spořitelnám v letošním prvním pololetí vzrostl souhrnný čistý zisk meziročně o 18 procent na 31,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky. V loňském roce vykázal český bankovní sektor nárůst zisku o téměř třetinu na 60,2 miliardy korun.

Hospodářské výsledky tuzemského bankovního sektoru byly podle ČNB v první polovině roku na velmi dobré úrovni i přes zhoršování kvality úvěrového portfolia, kvůli kterému banky tvořily rezervy a započítávaly odpisy k nespláceným úvěrům. „Zdrojem růstu čistého zisku byl zejména nárůst zisku z finanční činnosti,“ uvedla ČNB.

Z velkých bank letos vykázala největší zisk ČSOB. Ta v pololetí meziročně zvýšila zisk po zdanění o 21 procent na 7,14 miliardy korun. Nejvyšší meziroční nárůst zisku o 23 procent měla UniCredit Bank. České spořitelně jako jediné ze čtveřice největších bank letos čistý zisk klesl. Zisk z finanční a provozní činnosti tuzemské banky v souhrnu do června zvýšily meziročně o téměř 2,8 miliardy na 81,1 miliardy korun. Úrokové výnosy bankám klesly o 5,5 miliardy korun na 83,6 miliardy korun, výnosy z poplatků a provizí naopak vzrostly na 23,3 miliardy korun oproti 22,7 miliardy před rokem.

„Vyšší provozní výnosy jsou dílem určitého oživení aktivity v obchodu, odrážejícího se ve vyšších výnosech z poplatků a také ve vyšších výnosech z dividend,“ řekl analytik firmy Cyrrus Marek Hatlapatka. Pokles úrokových příjmů podle něj není překvapující vzhledem ke stagnujícímu úvěrovému trhu a relativně stabilním úrokovým maržím.

Banky mají i v letošním roce problémy s nesplácenými úvěry. Objem úvěrů 90 a více dní po splatnosti se podle ČNB za první pololetí zvýšil o více než 16 procent a dosáhl 134,7 miliardy korun. To znamená 5,2 procenta z celkového objemu úvěrů.

„Nesplácené úvěry sice i nadále rostou, ale nižším tempem než se původně jevilo,“ uvedl Hatlapatka. Pokud ekonomický vývoj nepostihne zásadní obrat, lze podle něj očekávat, že se bankám bude dařit i ve zbytku roku. „Klíčovým faktorem bude i nadále vývoj nákladů rizika, kde nyní vidíme známky stabilizace až zlepšení, nicméně rizika stále existují,“ uzavřel Hatlapatka. Počet zaměstnanců v bankovním sektoru v pololetí oproti konci roku 2009 stagnoval na 37.800. Na konci června působilo na tuzemském trhu celkem 40 bank a poboček zahraničních bank, z toho bylo celkem 17 bank, pět stavebních spořitelen a 18 poboček zahraničních bank.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web