UBS hrozí kvůli sazbě Libor pokuta kolem miliardy dolarů

Největší švýcarské bance UBS hrozí, že v souvislosti s vyšetřováním manipulace klíčovou mezibankovní úrokovou sazbou Libor bude muset ve Velké Británii a Spojených státech zaplatit pokutu v úhrnné výši až jedné miliardy dolarů (asi 19,3 miliardy korun). Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na svůj zdroj. Banka zprávu agentury odmítla komentovat.

 ilustrační foto
13.12.2012 19:15   |  

„Globální vyrovnání bude kolem jedné miliardy dolarů. Oznámení očekáváme začátkem příštího týdne, buď v pondělí, nebo v úterý,“ řekl zdroj. Pokud se jeho informace potvrdí, bude výše pokuty mnohem vyšší, než se čekalo. List The New York Times minulý týden napsal, že UBS by mohla za manipulaci sazbou Libor zaplatit pokutu kolem 450 milionů dolarů.

Za manipulaci sazbou Libor už v červnu dostala pokutu britská banka Barclays. Té úřady v USA a Velké Británii vyměřily pokutu celkem 453 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy korun). Barclays se tak stala první bankou, která v rámci vyšetřování přistoupila na dohodu a dobrovolně zaplatila. Skandál si už dříve vyžádal změny v nejvyšším vedení banky.

Libor je klíčovým globálním indikátorem vývoje většiny úrokových sazeb a ovlivňuje trh v objemu až 800 bilionů dolarů (skoro 16 biliard korun). Výši sazeb Libor určuje britská bankovní asociace, a to na základě dat, která jí poskytují členské banky. Systém má tudíž samoregulační charakter, který spoléhá právě na věrohodnost dat od členských bank.


Čtěte také:

Britské banky o úrokových sazbách lhaly celé roky

Banky čeká kvůli skandálům větší regulace

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web