UBS je po čtyřech letech zpět v zisku

8.2.2011 14:55   |  

Největší švýcarská banka UBS vytvořila ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk 1,29 miliardy franků (asi 24 miliard korun), což je meziroční nárůst asi o sedm procent. Výsledek ale zaostal za odhady analytiků a svědčí o tom, že management ještě musí změnit hodně věcí, než se banka úplně zotaví z problémů. Ty utrpěla kvůli krizi i kvůli problémům s daňovými úřady v USA a dalších zemích. Za celý rok 2010 banka vytvořila první celoroční zisk od roku 2006.

Za celý loňský rok má UBS zisk 7,2 miliardy franků (zhruba 133,8 miliardy korun) po ztrátě 2,7 miliardy v roce 2009. Management očekává, že se bance letos podaří získat do správy další klientská aktiva a obecně počítá s dalším zlepšením divize investičního bankovnictví. Předchozí ztráty v této divizi UBS za finanční krize téměř položily.

„Jsme optimisté a doufáme, že příliv klientských aktiv bude v prvním čtvrtletí pokračovat. Předpokládáme, že za celý rok se příliv nových peněz zvýší velmi výrazně,“ uvedl šéf banky Oswald Grübel. UBS měla od začátku globální finanční krize tak vážné problémy a nashromáždila takové ztráty, že se neobešla bez pomoci švýcarské vlády.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že banka bude mít ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk více než 1,5 miliardy franků. Začátek roku se přitom pro UBS vyvíjel slibně, později se ale hospodaření zhoršilo a během roku zisky klesaly.

Banka poznamenala, že ve čtvrtém čtvrtletí registruje zlepšení ve všech svých divizích. Celkový čistý příliv klientských aktiv dosáhl 7,1 miliardy švýcarských franků (asi 132 miliard korun), ačkoli příliv peněz do hlavní divize správy majetku zůstal prakticky beze změn na jedné miliardě franků, což je částka ze třetího čtvrtletí. Za první pololetí minulého roku však z banky mnoho klientských aktiv odteklo.

„Po těch slabých výsledcích, které oznámili američtí brokeři a také Deutsche Bank a dokonce i Julius Bär, znamenají tyto výsledky úlevu,“ řekl analytik finančního ústavu Helvea Peter Thorne.

Spor, který UBS kvůli daňovým únikům v minulých letech vedla se správcem daně ve Spojených státech, z banky za poslední roky odčerpal skoro 400 miliard franků (přes 7,4 bilionu korun). UBS je druhým největším správcem majetku na světě.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web