UBS se propadla do hluboké ztráty

Největší švýcarská banka UBS vykázala za poslední loňské čtvrtletí druhou kvartální ztrátu v řadě, především vinou rekordní pokuty za manipulování s londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a nákladů spojených s propouštěním deseti tisíc zaměstnanců během tří let.

Šéf UBS Sergio Ermotti
6.2.2013 8:02   |  

Čistá ztráta se v posledních třech měsících loňského roku vyšplhala na 1,89 miliardy švýcarských franků (přibližně 36,6 miliardy korun), ve stejném období předcházejícího roku UBS vydělala 323 milionů franků. Analytici přitom očekávali ještě vyšší ztrátu, konkrétně 2,16 miliardy franků.

Ve ztrátě skončilo také hospodaření banky za celý loňský rok a její výše je 2,51 miliardy franků. V roce 2011 banka vydělala 4,14 miliardy franků. Ani to ale nezabránilo vedení banky k navýšení vyplácené dividendy. Ta by se měla z loňských 10 centů zvýšit na 15 centů.

Kromě propuštění deseti tisíc zaměstnanců, plánuje šéf banky Sergio Ermotti zavřít neztrátovější divize banky. Chce se soustředit na správu majetku a zvýšit návratnost vlastního kapitálu (ROE), ukazatel profitability společnosti, na minimálně 15 procent do roku 2015. Výsledky jsou tedy smíšené, zatímco UBS urychlila svůj plán snížení rizikově vážených aktiv, příjmy za správu majetku movitých klientů zaostaly za očekáváními analytiků.

UBS také oznámila, že v nejbližších týdnech odkoupí vlastní dluhopisy v objemu až pět miliard franků. Tento krok souvisí s omezením aktivit v investičním bankovnictví, což snížilo likviditu a s tím i potřebu financování. Banka odkoupí dluhopisy denominované v eurech, amerických dolarech a italských lirách. To může podle vedení banky vést až k výraznému snížení úvěrových spreadů a tím pádem i ke značným odpisům během aktuálního čtvrtletí.


Bonusy v dluhopisech

Systém ročních bonusů v největší švýcarské bance zažil menší zemětřesení. UBS se stane první velkou bankou, která svým seniorním manažerům vyplatí bonusy ve formě dluhopisů. Ty se ovšem mohou stát bezcennými, pokud banka nebude plnit kapitálové požadavky. Takovéto bondy dostane jako svůj roční bonus na 6,5 tisíce zaměstnanců UBS, která je první bankou, která se bude řídit doporučením evropské komise na změnu struktury ročních bonusů. Dláždí tím cestu dalším finančním domům, aby na revoluční změnu přistoupily také.


Čtěte také:

Banka UBS zaplatí 1,5 miliardy dolarů za podvodné chování

UBS hrozí kvůli sazbě Libor pokuta kolem miliardy dolarů

Banky čeká kvůli skandálům větší regulace


Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web