UBS vykázala nečekaně velký zisk, i přes náklady na právní spory

Největší švýcarské bance UBS stoupl čistý zisk ve třetím čtvrtletí o 32 procent na 762 milionů franků (17,5 miliardy Kč). Nečekaně dobrého výsledku dosáhla i přes vyšší náklady na právní spory. UBS zatím dál jedná o urovnání obvinění, že spolu s jinými bankami manipulovala důležitými sazbami na měnovém trhu.

Budova UBS ve švýcarském Zurichu
28.10.2014 9:00   |  

Analytici očekávali, že zisk ve třetím čtvrtletí dosáhne 737 milionů eur. Podle společnosti se však v tomto období dařilo obchodům. Dělo se tak i přes to, že banka jedná o dohodě, která by ukončila vyšetřování údajných manipulací na devizovém trhu, a v uplynulém čtvrtletí odepsala 1,8 miliardy švýcarských franků v nákladech na právní spory. Je to víc než trojnásobek toho, co UBS zaúčtovala v prvním pololetí.

Úřady v mnoha zemích světa zkoumají obvinění, zda se obchodníci velkých bank tajně nedohodli a nemanipulovali klíčovými referenčními sazbami na mezinárodním devizovém trhu, který je největší v rámci finančního systému a jedním z nejméně regulovaných na světě.

Evropská komise minulý týden vyměřila UBS, dalšímu švýcarskému finančnímu ústavu Credit Suisse a americké bance JPMorgan pokuty v celkové výši 94 milionů eur jako trest za jejich manipulace s klíčovou Londýnskou mezibankovní nabízenou úrokovou sazbou (LIBOR) na švýcarský frank a za nelegální dohodu o cenách derivátů na sazby švýcarské měny.

LIBOR
London InterBank Offered Rate (anglicky londýnská mezibankovní nabídková sazba, zkracováno jako LIBOR nebo Libor; také formálně BBA Libor či bbalibor) je průměrná úroková sazba, za niž si banky navzájem jsou ochotny půjčit na londýnském mezibankovním trhu peníze (likviditu). Spolu s EURIBORrem jde o nejpoužívanější referenční úrokovou sazbu na světě, když jsou na ni navázány deriváty a jiné finanční instrumenty v hodnotě nejméně 350 bilionů amerických dolarů.
Sazba je sestavována British Bankers' Association (Britskou bankovní asociací) na základě údajů od členských bank a je zvěřejňována každý den v 11:30 londýnského času pro deset různých měn (americký dolar, australský dolar, britská libra, dánská koruna, euro, japonský jen, kanadský dolar, novozélandský dolar, švédská koruna a švýcarský frank) a patnáct různých dob splatnosti (od overnight až po jeden rok).

Čtěte také:

Bance UBS by prý ve Francii mohla hrozit pokuta 6,3 miliardy dolarů

Analytik UBS platil klientům prostitutky z eráru

Další trest za manipulace se sazbami. Brusel vyměřil pokutu třem bankám

Banky zaplatí 47 miliard. Brusel vytáhl za manipulace se sazbami rekordní pokutu

Banka UBS má zaplatit za manipulaci sazbou Libor 450 milionů dolarů

Autor: čtk, vag

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web