UCB: Čeští milionáři investují prostředky s třetinovým rizikem

Čeští milionáři investují své prostředky ze 70 procent na jistotu a z 30 procent rizikově. Většina z nich se účastní obchodů na burzách, ale ta pražská hraje při investování jen malou roli. Vyplývá to z průzkumu, který dnes na mezinárodní investiční konferenci Invest with the best představil ředitel privátního bankovnictví pro ČR a SR UniCredit Bank Raymond Kopka.

Burza v New Yorku - ilustrační foto
25.9.2014 10:04   |  

Čeští boháči investují každých sedm z deseti milionů korun takzvaně na jistotu, tedy na udržení majetku. Jen pro 30 procent prostředků pak hledají rizikovější příležitosti, které mohou přinést vyšší výnosy. Populární jsou investice do akcií. Překvapivě ale bohatí čeští investoři hledají příležitosti více v zahraničí a pražskou burzu spíše ignorují. Důvodem je nízký počet obchodovaných titulů i nízká likvidita na pražské burze.

Nejčastěji do dluhopisů a akcií

„Mají obvykle velmi dobrý přehled o klíčových aktivech ve svém portfoliu,“ řekl Kopka k výsledkům průzkumu mezi 1700 českými milionáři s disponibilním majetkem přes deset milionů korun.

Majetní Češi nejčastěji investují do dluhopisů (84 procent), následují akcie (69 procent), kde mezi oblíbenými byly v posledním roce například akcie ČEZ a BMW, a nemovitosti (38 procent).

Méně populární je nákup umění a investice do takzvaného venture kapitálu, tedy do velmi rychle rostoucích inovativních projektů. Roste také obliba investičních certifikátů, kam respondenti průzkumu loni investovali dvě miliardy korun, tedy o 356 procent více než v roce 2012. Překvapivě malý zájem mají o investice do 'jistých' komodit jako jsou zlato nebo půda.


Čtěte také:

České milionáře domácí burza neláká

Kdo jsou čeští dolaroví milionáři? Vysokoškoláci okolo padesátky

Polovina čínských milionářů chystá odchod do zahraničí

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web