Ukrajinské banky žádají Rusko o kompenzace za ztráty na Krymu

Dvě z největších bank na Ukrajině, Privatbank a státní Oščadbank, požádaly Moskvu o kompenzace za ztráty, které jim vznikly kvůli loňskému zabrání ukrajinského poloostrova Krym Moskvou.

 Mezinárodní letiště v Simferopolu na Krymu
8.7.2015 20:19   |  

Banky měly významný majetek na Krymu a utrpěly výrazné ztráty kvůli odpisům, když Rusko zabavilo v březnu 2014 tuto oblast. Premiér Arsenij Jaceňuk uvedl, že Oščadbank, třetí největší banka na Ukrajině podle majetku, chce žalovat Rusko o náhradu ve výši 15 miliard hřiven (17,2 miliardy korun).

Banka tuto částku nepotvrdila, avšak v prohlášení uvedla, že poslala představitelům Ruska formální písemné oznámení o nárocích vyplývajících z nezákonného zacházení s jejími investicemi na Krymu. Doufá, že se jí podaří tento případ urovnat díky rusko-ukrajinské mezivládní dohodě z roku 1998, podle níž se mají strany pokusit urovnat spory prostřednictvím jednání po dobu šesti měsíců. Pokud se nepodaří v tomto termínu urovnání dohodnout, chce Oščadbank případ podstoupit mezinárodním soudům.

Tisíce poboček a miliardová aktiva

Oščadbank a ukrajinská jednička Privatbank měly na Krymu nejrozsáhlejší síť bankovních poboček. Před anexí provozovaly ukrajinské banky na Krymu přes tisíc poboček a hodnota jejich aktiv a závazků na Krymu činila zhruba 20 miliard hřiven (22,9 miliardy korun).

Privatbank rovněž uvedla, že žádá o mezinárodní arbitráž kvůli ztrátám na Krymu a případ chce předložit i soudu v Haagu, napsala agentura Reuters.


Čtěte také:

Ukrajinu a NATO děsí možné rozmístění jaderných zbraní na Krymu

Krym má být na Ukrajině energeticky nezávislý, začíná „pětiletka obnovy“

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web