Ukrajinské banky žádají Rusko o kompenzace za ztráty na Krymu

Dvě z největších bank na Ukrajině, Privatbank a státní Oščadbank, požádaly Moskvu o kompenzace za ztráty, které jim vznikly kvůli loňskému zabrání ukrajinského poloostrova Krym Moskvou.

 Mezinárodní letiště v Simferopolu na Krymu
8.7.2015 20:19   |  

Banky měly významný majetek na Krymu a utrpěly výrazné ztráty kvůli odpisům, když Rusko zabavilo v březnu 2014 tuto oblast. Premiér Arsenij Jaceňuk uvedl, že Oščadbank, třetí největší banka na Ukrajině podle majetku, chce žalovat Rusko o náhradu ve výši 15 miliard hřiven (17,2 miliardy korun).

Banka tuto částku nepotvrdila, avšak v prohlášení uvedla, že poslala představitelům Ruska formální písemné oznámení o nárocích vyplývajících z nezákonného zacházení s jejími investicemi na Krymu. Doufá, že se jí podaří tento případ urovnat díky rusko-ukrajinské mezivládní dohodě z roku 1998, podle níž se mají strany pokusit urovnat spory prostřednictvím jednání po dobu šesti měsíců. Pokud se nepodaří v tomto termínu urovnání dohodnout, chce Oščadbank případ podstoupit mezinárodním soudům.

Tisíce poboček a miliardová aktiva

Oščadbank a ukrajinská jednička Privatbank měly na Krymu nejrozsáhlejší síť bankovních poboček. Před anexí provozovaly ukrajinské banky na Krymu přes tisíc poboček a hodnota jejich aktiv a závazků na Krymu činila zhruba 20 miliard hřiven (22,9 miliardy korun).

Privatbank rovněž uvedla, že žádá o mezinárodní arbitráž kvůli ztrátám na Krymu a případ chce předložit i soudu v Haagu, napsala agentura Reuters.


Čtěte také:

Ukrajinu a NATO děsí možné rozmístění jaderných zbraní na Krymu

Krym má být na Ukrajině energeticky nezávislý, začíná „pětiletka obnovy“

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

OKD zatím nemá žádné nabídky na přímé úvěrové financování

Vedení těžební společnosti OKD, kterou poslal soud do úpadku, zatím neobdrželo žádné nabídky na přímé úvěrové financování. ČTK to po dnešním jednání vedení firmy s insolvenčním… více

Komerční prezentace
Mobilní web