UniCredit dělá vrásky podíl, který v ní drží Libye

23.2.2011 12:12   |  

Největší italská banka UniCredit se snaží vyjasnit povahu vlastnických podílů, které v ní drží vládní instituce z Libye. Investoři v obavách z nejistého vývoje akcie banky ze začátku týdne ve velkém prodávali, v pondělí kurz oslabil o téměř šest procent a v úterý asi o 1,8 procenta. Dnes je relativně stabilní s tendencí k mírnému růstu. UniCredit se významně angažuje v zemích střední a východní Evropy, patří k významným bankám i v Česku.

„Co se týče podílů, které drží v UniCredit libyjští akcionáři, v posledních měsících se vytvořily povzbudivé kontakty a naším cílem je vyjasnit situaci, která nastala,“ uvedl předseda správní rady banky Dieter Rampl. Dodal však, že UniCredit není schopna kontaktovat místopředsedu své správní rady Farhata Umara Bingdáru, který je zároveň guvernérem centrální banky Libye.

Libyjská centrální banka drží v UniCredit skoro pětiprocentní podíl a je třetím největším akcionářem UniCredit. Dalších asi 2,6 procenta akcií má Libyjská investiční agentura, která funguje jako takzvaný suverénní fond. Suverénní fondy má řada zemí, převážně těch, které mají přebytky z prodeje ropy. Fondy pak tyto přebytky investují po celém světě.

Investoři se obávají, že vzhledem k politickému převratu v Libyi začnou libyjské instituce akcie UniCredit prodávat. To by kurz akcií srazilo ještě víc. Existují ale také obavy, že podíly v rukou Libyjců nejsou úplně nezávislé, i když UniCredit říká, že dopadů současných nepokojů v Libyi se neobává.

Status banky nedovoluje, aby jednotlivý akcionář měl v UniCredit víc než pět procent akcií s hlasovacími právy. „Rozhodnutí v otázce, jak libyjští akcionáři uplatní svá hlasovací práva, bude učiněno až podle okolností a v okamžiku, kdy bude mít banka důkladnou analýzu všech skutečností,“ podotkl Rampl.

Autor: jih, čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web