UniCredit startuje franšízovou síť

14.9.2010 7:13   |  

Za pár týdnů přibude na českém bankovním trhu zcela nový fenomén: bankovní franšízy. Místopředseda představenstva a obchodní ředitel UniCredit Bank Paolo Iannone potvrdil, že čtvrtá největší česká banka do konce letošního roku otevře několik poboček, jež budou podle jejího know-how provozovat samostatní podnikatelé.

Celkem letos finanční dům počítá s 15 novými pobočkami, franšíz by měla být podle zjištění deníku E15 zhruba třetina.

„Finalizujeme plán expanze, už jsme vybrali dvacítku franšízantů,“ uvedl Iannone. Zájemce o zakoupení franšízy UniCredit prosívá tříkolovým výběrovým řízením, které má mimo jiné prokázat schopnost dlouhodobě udržet byznys a reputaci. Jeden franšízant přitom může vést i více poboček. Do konce příštího roku chce UniCredit Bank rozšířit svou pobočkovou síť na dvojnásobek, počet jejích obchodních míst by se tak mohl rozšířit ze současných 58 více než na stovku. A franšízy jí v tom mají významně pomoci.

Rozšiřovat pobočkovou síť touto formou je pro banku levnější, Iannone ale nechtěl specifikovat o kolik. Zájemce zaplatí bance za licenci včetně nákladů na první rok provozu kolem půl milionu korun. „Franšízanti přicházejí z různých oborů, mají například historii v pojišťovnictví, finančním poradenství, řídili regionální bankovní pobočku anebo jsou to prostě podnikatelé,“ popsal Iannone.

UniCredit není jedinou bankou na trhu, která bankovní franšízy na českém trhu prosazovala. Dříve o nich uvažovala také mBank, ta od nich ale upustila. Podle informací z trhu chystají franšízy – které jsou běžné například v Belgii – i jiné banky, například aktuálně prodávaná Banco Popolare.

UniCredit Bank již dříve uvedla, že franšízy bude otevírat ve městech méně než s 30 tisíci obyvateli, ve větších budou klasické pobočky. Franšízové filiálky nebudou provádět hotovostní operace. Na ty budou mít „inteligentní bankomaty“, které budou vydávat i přijímat peníze. Iannone uvedl, že obchodní model podobný franšízám skupina používá v Polsku.

Banka už v rámci posilování prodejní sítě letos na jaře nastartovala spolupráci s finančně poradenskou firmou Partners, která poskytuje vybrané služby UniCredit ve svých osmi klientských centrech a přes své poradce. Iannone řekl, že spolupráce bance zatím přinesla jednotky tisíc nových klientů.
UniCredit spravuje 258 miliard korun a v prvním pololetí vydělala 1,48 miliardy čistého.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web