UniCredit v Česku zkouší expanzi přes franšízy

23.5.2011 6:51   |  

UniCredit Bank, jež je na finančním trhu střední a východní Evropy se svými bezmála čtyřmi tisíci pobočkami největším hráčem, chystá rozsáhlou expanzi. Na nejbližší období si naplánovala otevřít v tomto regionu dalších 900 obchodních míst.

„Tři sta poboček bychom měli otevřít v Turecku, tři sta v Rumunsku, další desítky v Česku a Maďarsku, zbytek půjde napříč regionem,“ řekl deníku E15 šéf UniCredit pro CEE Gianni Franco Pappa. Zatím není jisté, kolik z 900 plánovaných poboček bude otevřeno ještě letos. „Jsou země, u kterých zatím monitorujeme ekonomickou situaci, abychom věděli, jaká skutečně bude,“ dodal.

UniCredit má v Česku 85 poboček a do konce roku jich chce mít asi 150. „V České republice půjdeme oběma cestami, jak otvíráním klasických poboček, tak franšíz,“ uvedl Pappa a doplnil, že UniCredit expanzi pomocí franšíz v Česku zkouší – letos by jich mělo vzniknout asi třicet. „Česko je pro nás velmi zajímavé, neboť pobočky zde jsou velmi ziskové. Pokud výsledky franšíz budou tak pozitivní, jak věříme, budeme je jako jeden ze způsobů expanze aplikovat i v jiných zemích,“ uvedl.


Čtěte také: Tuzemská UniCredit Bank loni zvýšila zisk o 8,5 procenta


Během finanční krize dali investoři od zemí bývalého východního bloku ruce pryč, kvůli jeho křehké ekonomice totiž utrpěli velké ztráty. Nyní se situace obrací. Podle Evropské banky pro obnovu a rozvoj se ekonomika regionu letos zlepší, stoupá poptávka po půjčkách, s růstem kapitálových trhů se zvyšuje finanční bohatství domácností, jež dosáhlo 1,2 bilionu eur. Velcí hráči proto opět plánují v regionu expanzi, i když realističtější než před krizí.

EBRD zvýšila letošní prognózu pro 29 zemí regionu, kam investuje (Česko není příjemcem těchto rozvojových investic – pozn. aut.) na 4,6 procenta HDP z předchozích 4,2 procenta. Mezi hrozby pokračujícího oživení patří rostoucí ceny komodit i dluhová krize v Evropě. Ta, pokud by eskalovala, poškodí i tento region, protože eurozóna je jeho největším obchodním partnerem. Jihovýchodní evropské státy, jako Rumunsko, Bulharsko a Srbsko, mohou podle prezidenta EBRD Thomase Mirrowa doplatit na provázanost s Řeckem. Řada východních zemí se také dosud plně nevypořádala s množstvím nesplácených úvěrů.

EBRD chce rozšířit své aktivity do dalších teritorií – na Blízký východ a do severní Afriky – a obnovu tamních států úvěrovat tak, jako to bylo u postkomunistických zemí. První projekty by banka měla podpořit v Egyptě.

Autor: Tereza Zavadilová | Astana, Od naší zpravodajky

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web