UniCredit: Zisky bank střední Evropy překonávají Západ. Uškodí jim Rusko

Bankovní sektor v regionu střední a východní Evropy je stále ještě ziskovější než v západní Evropě. Ekonomické oživení v regionu by mělo přinést mírný nárůst úvěrů a lehké zlepšení v nesplácení problémových úvěrů, vyplývá ze studie skupiny UniCredit.

 Ilustrační foto
14.5.2015 14:10   |  

Zatímco návratnost aktiv bank v regionu byla v letech 2006 až 2008, tedy v době největšího rozmachu před krizí, průměrně dvě procenta, mezi lety 2010 a 2014 byla 1,4 procenta. V letech 2015 a 2016 by se měla pod vlivem situace v Rusku snížit na 0,8 procenta.

Podle výpočtů odborníků UniCredit se návratnost aktiv v úvěrových institucích ve střední a jihovýchodní Evropě v uvedených obdobích pohybuje na úrovni 1,6 procenta, respektive 0,8 procenta a jedno procento.


Získejte další úhel pohledu: Peníze jsou bezcenné, ziskovost bank se nezvedne, říká Pavel Kysilka


„Ve střední a východní Evropě tvoří přibližně dvě třetiny celkových příjmů v sektoru čisté příjmy z úroků, tedy tradiční bankovní obchody. Vzhledem k tlaku na marže bude nevyhnutelné se zaměřit na alternativní zdroje příjmů, jako jsou poplatky a provize, a zvýšit ziskový potenciál bank,“ uvedl ředitel divize pro střední a východní Evropu skupiny UniCredit Carlo Vivaldi.

Půjčování ale zůstane i v budoucnosti tím nejvýznamnějším bankovním produktem. „Očekáváme střídmý nárůst úvěrů v souladu s ekonomickým oživením v regionu,“ doplnil zástupce ředitele strategických analýz skupiny v regionu Mauro Giorgio Marrano. „V regionu střední a jihovýchodní Evropy čekáme růst v hodnotě 3,9 procenta v letošním roce a 4,6 procenta v příštím roce. V regionu střední a východní Evropy budou tyto hodnoty 5,1 procenta, respektive 7,8 procenta,“ dodal.

Tempo růstu úvěrů se bude v jednotlivých zemích značně lišit. Podíl nesplácených úvěrů zůstane letos v regionu střední a východní Evropy na relativně vysoké úrovni. V některých zemích se však očekává zlepšení.

Využívání internetu k bankovním transakcím v zemích střední a východní Evropy zatím zaostává za zeměmi západní Evropy

Nepochybně vzroste význam alternativních služeb mimo tradiční bankovní úvěrování, míní Vivaldi. Podle analýz UniCredit budou firemní zákazníci v budoucnosti více vyžadovat neúvěrové financování. U individuálních klientů pak vidí potenciál především ve službách spojených se správou aktiv.

Využívání internetu k bankovním transakcím v zemích střední a východní Evropy zatím zaostává za zeměmi západní Evropy. „Zákazníci bank v regionu střední a východní Evropy jsou mimořádně technicky zruční. Prokazuje to silný nárůst online bankingu v předcházejících letech,“ upozornil Marrano.

Moderní zákaznické služby na internetu podle něj představují klíčový faktor úspěchu bank v regionu střední a východní Evropy. Podobně vysoké výnosy v regionu vykazují také platby kreditními kartami.

UniCredit je jednou z předních evropských komerčních bank působící v 17 evropských zemích. Její celková celosvětová síť zahrnuje přibližně 50 trhů s 8600 pobočkami a více než 145 tisíc zaměstnanců. V regionu střední a východní Evropy tato skupina řídí největší mezinárodní bankovní síť s přibližně 3500 pobočkami (včetně Polska a Turecka).


Čtěte také:

Finančním domům v Česku se letos rekordně daří

České UniCredit Bank stoupl čtvrtletní zisk na 1,7 miliardy

Českým bankám hrozí nové milionové odvody

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web