Unie zpřístupní Washingtonu bankovní data

8.7.2010 17:53   |  

Europoslanci ve Štrasburku schválili dohodu mezi o předávání vybraných evropských bankovních dat Spojeným státům. V případě podezření na teroristické aktivity bude mít Washington přístup k údajům firmy Swift, která denně monitoruje miliony bankovních transakcí z devíti tisíc bank členských zemí unie.

Smlouva se netýká převodů a transakcí mezi lidmi nebo firmami v rámci EU, nýbrž jen dat o finančních tocích mezi unií a třetími zeměmi. Platit má pět let, poté se bude automaticky prodlužovat o dvanáct měsíců pokud ji některá ze stran nevypoví.

Předchozí znění dohody Evropský parlament v únoru zablokoval kvůli nedostatečným bezpečnostním opatřením. Během následujících vyjednávání si Evropská komise vymohla právo jmenovat svého zástupce, který bude na americké půdě na nakládání s daty dohlížet. Podle nové dohody navíc budou žádosti americké strany o předání dat podléhat schválení Europolu. Spojené státy také nesmí data předat do třetích zemí.

Podle Washingtonu je dohoda,která začne platit prvního srpna, zásadní součástí programu sledování finančních toků teroristů (TFTP), který USA zavedly po roce 2001. Američané mohou získat přístup k informacím o odesilateli a příjemci částky včetně jména, adresy nebo rodného čísla.

Podle lobbistické skupiny European Digital Rights (EDRI) však pojistky proti zneužití dat stále nejsou dokonalé. Policejní Europol navíc není ideální institucí, která by měla posvěcovat vydávání dat, tvrdí EDRI, protože sám žádá o přístup k americkým bankovním datům, což „drasticky omezuje iniciativu omezit přenášené množství dat,“ komentuje zpráva organizace. Nad předávanými údaji by podle EDRI měla bdít spíše soudní instituce.

Všechna data zasílaná do USA by podle nového textu měla být založena na protiteroristických vyšetřováních, a nikoli na náhodných kontrolách či profilování možných podezřelých, jak to mohlo být podle přechodné verze odmítnuté europoslanci.

Konec transferům dat

Evropská unie plánuje do dvanácti měsíců zahájit vytváření vlastního systému, který bude obdobou amerického TFTP. To by mělo znamenat konec hromadného předávání údajů. EU by pak měla být schopna si bankovní údaje analyzovat sama a na vlastní půdě. V tom případě by do USA předávala už jen informace, které přímo souvisejí s konkrétním podezřením z terorismu.
Autor: Vendula Krumpholcová

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web