Unijní úřad: Evropské banky mají bilion eur v nesplácených úvěrech

Špatné dluhy 105 vybraných bank z 21 zemí Evropské unie dosahují dohromady ekvivalentu ročního HDP Španělska. Ukázala to analýza Evropského orgánu pro bankovnictví.

Evropský orgán pro bankovnictví
26.11.2015 10:31   |  

Nesplácené úvěry činí šest procent z celkového objemu půjček. Podíl dosahuje dokonce desetiny, když se odečtou úvěry pro ostatní bankovní instituce. Americké banky jsou v tomto ohledu zdravější, srovnatelný ukazatel v jejich případě dosahuje tří procent. „Unijní banky to musí řešit, brzdí to jejich ziskovost,“ řekl listu Guardian ředitel dohledové sekce úřadu Piers Haben.

V rozložení špatných dluhů jsou samozřejmě velké rozdíly mezi jednotlivými státy. Nejhůře je na tom Kypr s polovinou celkových úvěrů. U švédských bank nesplácené dluhy dosahují pouze 1,1 procenta. Česká republika v analýze nebyla. Vybraný vzorek se týkal pouze bank, které se v minulém roce podrobily celounijním zátěžovým testům.

Stabilizace

Z hlediska kapitálových rezerv se naopak pozice bank stabilizovala. Jejich kapitálová přiměřenost (ukazatel peněžního krytí aktiv, který zohledňuje jejich rizikovost) byla v červnu 12,8 procenta, v roce 2011 to bylo 9,7 procenta. Pro představu, vyhláška ČNB má tuto hodnotu nastavenou na osmi procentech.

Banky zároveň i více půjčují, v první polovině roku se objem úvěrů zvýšil téměř o čtyři procenta, zintenzivňuje se i příhraniční půjčování. Právě omezení půjčování na domácí trhy bylo průvodním znakem finanční krize. Ziskovost bank je ale ovšem v historickém porovnání stále nízká.


Čtěte také:

Bankéři jsou stále přeplacení, varuje šéf Deutsche Bank zaměstnance

Draghi: ECB je připravena rychle zasáhnout na podporu inflace

Autor: paj

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web