Úprk bank od evropských dluhopisů se zrychluje, předpokládají prohloubení krize

Evropské banky včetně BNP Paribas a ING se urychleně zbavují eura a dluhopisů států eurozóny. Stále více z nich totiž očekává, že Řecko eurozónu opustí a krize měnové unie se prohloubí.

Ilustrační foto
3.11.2011 12:06   |  

Francouzská skupina BNP Paribas podle agentury Reuters za poslední čtyři měsíce odepsala 2,4 miliardy eur. Odepsání 60 procent hodnoty řeckých dluhopisů ji stálo 2,1 miliardy eur. Další ztráty jí vyplynuly z prodeje části řeckých a italských dluhopisů, které drží.

Škrtání v portfoliu se ale nevyhnulo ani dluhopisům dalších zemí, BNP Paribas zahájila i výprodej Francouzských, Německých a Španělských bondů.

K podobnému kroku se odhodlala i nizozemská banka ING. Ta oznámila, že za poslední čtyři měsíce seškrtala své držení řeckých, italských, irských, portugalských a španělských dluhopisů o 5,4 miliardy eur. Britská Barclays Capital už minulý týden oznámila, že svou expozici vůči Španělsku, Itálii, Řecku, Portugalsku a Irsku ve třetím čtvrtletí snížila o 31 procent.


Čtěte také: Merkelová a Juncker připustili odchod Řecka, v Aténách zasedá vláda


Institut pro mezinárodní finance (IIF), který zastupuje přes 450 bank a dalších finančních institucí, ve svém dopisu lídrům skupiny G20 uvedl, že výprodej evropských dluhopisů je důsledkem přísnějších kapitálových pravidel, která si na bankách vymínila EU. „Tržní hodnota dluhopisů těch zemí, které jsou pod tlakem, bude pravděpodobně nadále klesat, protože banky se svých bondů zbaví,“ varoval šéf IIF Charles Dallara.

Podle Reuters je mezi kupci dluhopisů řada hedgeových fondů, zdaleka největším zájemcem ej ale Evropská centrální banka (ECB). BNP Paribas uvedla, že italské dluhopisy prodala na trhu, u bondů jiných států ale účast ECB nevyloučila.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web