Zájem o hypotéky roste, sazby se blíží k pětiprocentní hranici

16.6.2010 16:21   |  

Na hypotečním trhu pomalu svítá na lepší časy. Podle údajů Fincentrum Hypoindex banky poskytly v květnu hypotéky celkem za 7,2 miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 4,7 procenta. V meziměsíčním srovnání banky poskytly o 425 úvěrů více, to znamená nárůst o 730 milionů korun.

Zájem o hypotéky u klientů roste, a naopak úrokové sazby na hypotéky klesají. Průměrná sazba se snížila v květnu o 0,17 procentního bodu na 5,12 procenta. Nejvíce klesly sazby u jednoletých hypoték, a to na 5,32 procenta. Sazby u nejoblíbenějších pětiletých fixací klesly o na 5,08 procenta. To v praxi znamená, že u dvoumilionové hypotéky s desetiletou splatností jde o snížení měsíční splátky o 223 korun.

„Banky samy cítí, že problém nedostateku likvidity z loňského roku je pryč a hotovost se nyní snaží využít na hypotéky,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. S ním souhlasí i analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka, podle kterého trend snižování úrokových sazeb u hypoték lze pozorovat již několik měsíců, a jde tak o zdravý konkurenční boj na trhu.

„Ekonomická situace se začíná zlepšovat, roli hraje také fakt, že zájem o hypotéky byl v prvních měsících letošního roku velmi nízký,“ uvedl Hatlapatka, který rovněž očekává, že květnové oživení zájmu o hypotéky se bude opakovat i v následujících měsících, za celý letošní rok však lze očekávat meziroční nárůst jen v řádu několika procent.

Klienti, kteří uzavřeli úvěrovou smlouvu v letošním květnu, projevili již tradičně největší zájem o úvěry s dobou fixace úrokové sazby na 5 let. Druhou nejoblíbenější variantou byly hypotéky s 3letou fixací.

Vyšší zájem klientů o hypotéky analytici vysvětlují rovněž poklesem cen nemovitostí a bytů, klienti rovněž reagovali na pobídky bank. „Banky začátkem roku přišly s některými výhodami, například uzavírání hypotéčních úvěrů za nulový poplatek,“ uvedl Rožumberský.

Vývoj průměrných úrokových sazeb hypoték (květen 2010)

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Autor: Prokop Havel

Komentáře

Čtěte také

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Ta informace se objevuje krátce po startu prodeje každého nového iPhonu. Nejinak je tomu letos a zkrátíme to na nutné minimum. Cena součástek, ze kterých sestává 32GB iPhone 7 je… více

Mobilní web