Úrokové zvýhodnění stavebního spoření

8.11.2010 7:59   |  

V médiích se před časem objevily informace, že konec letošního září je posledním okamžikem pro vypovězení stavebního spoření a získání úrokového zvýhodnění bez zdanění. Tyto zprávy však již v době jejich vydání nebyly zcela pravdivé. Ve skutečnosti je možné mít úrokové zvýhodnění bez zdanění připsané ještě letos, i když jste smlouvu o stavebním spoření neukončili včas.

Jak šel čas

Do konce roku 2000 řada stavebních spořitelen inzerovala úrokové zvýhodnění obvykle ve výši 50 procent připsaného úroku. Pokud nebude čerpán úvěr při ukončení smlouvy, tak spořitelna připíše o polovinu více úroků. U starších smluv se tak může jednat o desítky tisíc korun.

Od roku 2001 až do roku 2003 již spořitelny úrokové zvýhodnění vesměs neposkytovaly, ale nabízely vyšší úrokovou sazbu – nejčastěji tři procenta ročně. Od druhé poloviny roku 2003 došlo u řady spořitelen ke snížení úroků až na dvě procenta ročně. V tomto roce si většina z nás uzavřela další smlouvu stavebního spoření, na niž byl převeden nárok na státní příspěvek, přičemž původní smlouva byla ponechána v platnosti. Na starší smlouvě tak máme buď nárok na vyšší úrok, nebo úrokové zvýhodnění, pokud jsme nenavýšili cílovou částku.

Letos se navrhuje zdanit státní příspěvek za letošní rok sazbou 50 procent, tedy snížit příspěvek na 1500 korun u nových smluv a na 2250 korun u smluv uzavřených před rokem 2004 a za rok 2011 sjednotit státní podporu na dva tisíce korun bez ohledu na stáří smlouvy. Současně má být zavedeno patnáctiprocentní zdanění úroků připisovaných od ledna příštího roku. To by jinými slovy znamenalo také zdanění úrokového zvýhodnění, o kterém bylo avizováno, že bude připisováno až při ukončení smlouvy.

Vzhledem k standardní tříměsíční výpovědní lhůtě smlouvy stavebního spoření proběhla médii zpráva, že poslední šance, jak se vyhnout tomuto zdanění, je vypovězení spoření do konce září. Některé spořitelny však stále umožňují vyhnout se zdanění úrokového zvýhodnění formou zkrácení výpovědní lhůty nebo připsáním úrokového zvýhodnění bez nutnosti spoření ukončit.

Akce stavebních spořitelen

Například Modrá pyramida v rámci akce Bonus plus nabízí bezplatné navýšení cílové částky a možnost připsat úrokové zvýhodnění v letošním roce. Na smlouvě je přitom ponechán vyšší úrok tří procent. Podmínkou akce je pokračovat ve spoření další tři roky. Klienti tak mohou pokračovat i dále s úrokovým zvýhodněním.

Obdobnou akci poskytuje i Českomoravská stavební spořitelna, avšak za výrazně méně výhodných podmínek. Umožňuje připsat úrokové zvýhodnění v letošním roce, ale úrok se sníží od počátku tohoto roku na dvě procenta a za případné navýšení cílové částky je účtován další poplatek. Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje připsání úrokového zvýhodnění letos, ale pouze u velmi malého počtu vybraných klientů.

Stavební spořitelna České spořitelny bonusové smlouvy neměla, s vyšším úrokem ve výši čtyř procent ročně se vypořádala zavedením speciálního poplatku. Wüstenrot stavební spořitelna akci pro klienty nenabízí a dodržuje standardní tříměsíční výpovědní lhůtu.

U některých spořitelen je však možné lhůtu pro výběr peněz zkrátit. Modrá pyramida s úrokovým zvýhodněním ruší smlouvy do 14 dní. Českomoravská spořitelna vyplatí peníze rychleji při uzavření nové smlouvy, nebo v případě převedení části úspor ze stavebního spoření do otevřených podílových fondů.

Zrušit, nebo pokračovat?

Co z výše uvedeného plyne? Úrokové zvýhodnění nemusí být ve všech spořitelnách připsáno až na konci smlouvy, ale může být připsáno letos bez uplatnění daně z příjmu. Pokud se nám úspory blíží cílové částce a hrozí v příštím roce takzvané přespoření, vyplatí se na nabídku letošního připsání úrokového zvýhodnění přistoupit. V ostatních případech je však výhodnější pokračovat ve spoření s vyšším úrokem, byť s rizikem pozdějšího zdanění.

Autor je analytikem společnosti Partners

Autor: Dušan Šídlo

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web