Úroky hypoték klesnou ke čtyřem procentům

30.3.2010 7:08   |  

S příchodem jara chtějí české banky rozhýbat skomírající trh s hypotékami. Po roce opatrnosti začínají dle zjištění deníku E15 výrazně snižovat úroky. Jejich minimální sazby tak spadnou až ke čtyřem procentům.

S nižší sazbou u úvěrů všech délek splatnosti přichází například Komerční banka. Té bude úrok začínat na 4,65 procenta. GE sníží úrok na 4,69 procenta. Raiffeisen příští týden představí nový typ hypotéky se speciální konstrukcí, která také srazí lidem úroky z hypoték až na polovinu stávajících sazeb. S podobným typem nové hypotéky přijde tento týden UniCredit Bank, která má zatím nejnižší minimální sazbu na trhu, 4,44 procenta. Nová hypotéka má přinést ještě nižší úročení.

Česká spořitelna zatím změny v úrocích ani produktech nechystá, zaměří se však na způsob prodeje hypoték. Na pobočkách bude od dubna nově působit dvě stě hypotečních poradců, kteří budou speciálně vyškoleni na financování bydlení.

Nové hypotéky se letos v prvních dvou měsících propadly dokonce pod úroveň loňského roku, kdy trh celkově skončil 40procentním poklesem. Za leden a únor banky sjednaly úvěry za 8,88 miliardy korun, loni ve stejné době to bylo o 1,3 miliardy korun více. Průměrný úrok z úvěrů dosáhl podle Hypoindexu 5,37 procenta.

Nová, takzvaná offsetová hypotéka, s níž přichází Raiffeisenbank, je založena na principu vzájemného zápočtu výše hypotéky a vkladů uložených na speciálním spořicím účtu. Banka bude klientovi počítat úroky z hypotéky jen z té částky, která převyšuje peníze uložené na tomto spořicím účtu.

„Hlavní výhodou této nové hypotéky je tedy snížení měsíční splátky úvěru, klient navíc získává možnost mimořádných splátek zdarma a své peníze má kdykoli k dispozici,“ uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Při hypotéce dva miliony korun a půlmilionovém vkladu na spořicím účtu tak podle něho zákazník ušetří více než tisíc korun měsíčně. GE Money Bank zavede novou sazbu podle mluvčí Markéty Dvořáčkové od prvního dubna, navíc lidé nebudou muset platit poplatek za zpracování hypotéky. KB snižuje úroky ze všech fixací. Raiffeisenbank má tento týden navíc akci, kdy při žádosti o hypotéku dává lidem bonus až pět tisíc korun.

Banky za celý loňský rok poskytly hypotéky za 75 miliard korun. „Letos čekáme, že objem trhu bude stejný,“ říká Dvořáčková. Podle Olgy Šeflové z Bankovního institutu by impulz hypotečnímu trhu mohlo přinést oživení nemovitostí. „Příznivě působí snížení celkové hladiny cen bytů a výrazné zlevnění nových bytových jednotek u řady developerských projektů. Proto lze očekávat i zvýšení poptávky klientů po hypotečních úvěrech bank,“ říká.

K dalšímu razantnímu snižování úroků z hypoték ale podle ní prostor není, navzdory nízkým sazbám centrální banky. „Cena hypotečních úvěrů se odvíjí především od ceny dlouhodobých zdrojů, jako jsou dlouhodobá bankovní depozita či hypoteční zástavní listy, a není příliš ovlivněna výší úrokových sazeb centrální banky, jak ukázal předchozí rok,“ dodala. Na opakované výrazné snížení základní úrokové sazby ČNB totiž podle ní hypoteční banky nereagovaly téměř vůbec, ovšem v dobách zvyšování sazby neopodstatněně úrokové sazby zvyšovaly.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web