USA chtějí po Citigroup přes 200 miliard kvůli hypotékám

Americké ministerstvo spravedlnosti požaduje po tamní bance Citigroup více než deset miliard dolarů (asi 203 miliard korun) v rámci urovnání sporu kvůli hypotečním cenným papírům, které banka prodávala před finanční krizí z roku 2008. S odvoláním na zdroj obeznámený s vyšetřováním o tom informovala agentura Bloomberg. Banka se ke zprávě odmítla vyjádřit.

ilustrační foto
13.6.2014 20:43   |  

Vyšetřovatelé prý na začátku tohoto měsíce jednání s bankou ukončili a nyní připravují žalobu. Ministerstvo spravedlnosti by ji podle zdroje mohlo podat už příští týden. Citigroup údajně za vyřešení záležitosti nabízela méně než čtyři miliardy dolarů.

Citigroup je jednou z nejméně osmi bank, které jsou v hledáčku ministerstvo spravedlnosti kvůli tomu, že údajně mylně informovaly o kvalitě dluhopisů krytých hypotékami.

Akcie Citigroup po zveřejnění zprávy odepisovaly skoro dvě procenta a pohybovaly se pod 47,50 USD:

Papíry po pádu amerického hypotečního trhu ztratily většinu hodnoty, což investorům způsobilo značné ztráty, údajně v řádu desítek miliard dolarů.

Na konci března se na urovnání sporu kvůli hypotečním cenným papírům dohodla druhá největší banka v USA Bank of America, která v rámci dohody s úřady zaplatí 9,3 miliardy USD. V listopadu se na zaplacení rekordních 13 miliard dolarů kvůli rizikovým hypotečním cenným papírům prodaným před finanční krizí dohodla největší americká banka JPMorgan.


Čtěte také:

Fed shodil kapitálové plány pěti bank

USA chtějí po Bank of America kvůli podvodu 2,1 miliardy dolarů

Americké banky se obávají dalších pokut

Obří podvod v mexické divizi Citigroup stál banku téměř pět miliard korun

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web