USA mě nemůžou soudit, říká obviněný bankéř Tourre

9.2.2011 13:03   |  

Fabrice Tourre, bankéř ze společnosti Goldman Sachs a hlavní obviněný v kauze Abacus, požádá příští týden o stažení obvinění. Argumentuje tím, že Spojené státy nemohou vyšetřovat případy zahrnující zahraniční investory.

Proti Tourremu, který sám sebe ve zveřejněných emailech nazývá „Fabulous Fab“ (úžasný Fab), stojí americká Komise pro cenné papíry, která podala civilní žalobu v dubnu loňského roku.

Tourre použije argument se zahraničními investory u newyorského soudu příští týden v pondělí, a soudce muset rozhodnout, zda může proces vůbec začít jen proto, že Tourre sice pracoval v New Yorku, ale produkt se prodával po celém světě.

Komise pro cenné papíry viní banku Goldman Sachs a Fabrice Tourreho z podvádění investorů při prodeji finančního derivátu CDO (zajištěné dluhové obligace) v roce 2007. Komise argumentuje tím, že Goldman Sachs potenciálním investorům zatajila, že hedge fond Paulson & Co pomáhal vybrat půjčky, na které byl derivát navázán, a sázel na pokles tohoto derivátu, tedy proti klientům Goldman Sachs.

Investiční banka Goldman Sachs se s Komisí pro cenné papíry dohodla na urovnání sporu v červenci loňského roku a zaplatila rekordni pokutu ve výši 550 milionů dolarů. Přibližně 250 milionů z této částky se dostalo k podvedeným investorům, neměcké IKB a části nizozemské ABN Amro, kterou mezitím pohltila britská Royal Bank of Scotland.

Fabrice Tourre odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného. Je stále zaměstnancem Goldman Sachs, ale na placené dovolené, banka také platí všechny jeho právníky. Případ vedený proti 32letému Francouzovi je jednou z mála kauz vedených proti fyzickým osobám v souvislosti s finanční krizí.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web