USA se dostaly pod tlak kvůli místu šéfa Světové banky

Americká politická garnitura je pod tlakem, aby do zítřejší uzávěrky nominovala kvalitního kandidáta na post šéfa Světové banky poté, co tábor rozvíjejících se ekonomik nominoval své dva důvěryhodné a schopné kandidáty. Ngozi Okonjo-Iwealová, nigerijská ministryně financí a José Antonio Ocampo, bývalý ministr financí Kolumbie podají do uzávěrky své přihlášky.

 Ngozi Okonjo-Iwealová, nigerijská ministryně financí
22.3.2012 16:07   |  

Od vzniku v roce 1944 nešéfoval Světové bance nikdo jiný než Američan, ale rozvíjející se země stále hlasitěji volají po spravedlivém výběrovém řízení založeném na schopnostech kandidáta. Spojeným státům tak hrozí ztráta legitimity, pokud se budou snažit do čele Světové banky instalovat šéfa „lehké váhy“, když se o stejné křeslo ucházejí kvalifikovaní kandidáti z rozvíjejících se ekonomik. „Naše kandidatury nejsou jen symbolické,“ uvedl Ocampo pro deník Financial Times. „Dokládají, že rozvíjející se země mohou nabídnout kvalitní a důvěryhodné kandidáty – snad stejně dobré nebo lepší než američtí kandidáti,“ dodal Ocampo.


Také čtěte: Světová banka varuje před novou krizí


Oproti loňskému boji o náhle uvolněné křeslo šéfa Mezinárodní měnového fondu, na kterém nebylo ve skutečnosti nikdy ohroženo evropské panování, protože Christiane Lagardová objela celý svět, aby si zajistila podporu pro svou kandidaturu, jsme nyní v jiné situaci. Rozvíjející se země jsou zorganizovány a připraveny bojovat o místo šéfa Světové banky.


Také čtěte: Oživení bude maraton, ne sprint, říká Lagardeová


Očekává se, že Spojené státy před zítřejší uzávěrkou představí svého kandidáta. Pozorovatelé dávají největší šance Lawrenci Summersovi, bývalém americkém ministrovi financí, který má však řadu odpůrců jak ve Spojených státech, tak v zahraničí a americké vyslankyni při OSN Susan Riceové. Američan Jeffrey Sachs, ředitel Earth Institute na Kolumbijské univerzity, byl zase nominován menšími rozvíjejícími se státy. „Vynaložili jsme značné úsilí, abychom v rámci rozvíjejících se ekonomik nalezli ty nejkvalifikovanější a nejkompetentnější kandidáty,“ uvedl Amar Bhattacharya, ředitel washingtonské kanceláře G24, což je organizace zastřešující ekonomické zájmy největších rozvíjejících se zemí.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web