USA viní švýcarské bankéře, že pomáhali Američanům vyhýbat se daním

4.1.2012 10:09   |  

Spojené státy obvinily tři švýcarské bankéře z napomáhání daňovým únikům. Měli bohatým americkým klientům pomáhat unikat před daňovými úřady. USA tak údajně přišly o více než 1,2 miliardy dolarů (23,7 miliardy korun). Vyšetřování švýcarských finančních institucí, které odstartovala aféra s švýcarským bankovním gigantem UBS, je ale rozsáhlejší. Úřady podezřívají až desítky tisíc Američanů, že využívali služeb švýcarských bank k ukrytí nezdaněných miliard dolarů.

Zkoumání podezření, že se někteří Američané skrývají před daňovými úřady s pomocí švýcarských bankéřů, odstartovala kauza největší helvétské banky UBS. Byla obviněna s toho, že pomohla tisícům amerických klientů ukrýt před daňovým úřadem 20 miliard dolarů.

Americká vláda se v roce 2009 nakonec s UBS dohodla na urovnání sporu mimosoudní dohodou a pokutou 780 milionů dolarů. Zabránit to mělo právní bitvě, která by mohla značně pošramotit vztahy mezi Spojenými státy a Švýcarskem. Vyšetřování podezřelých praktik ale pokračovalo. A teď přichází další obvinění.

Tři bankéři podle úřadu manhattanského státního zástupce pracovali jako poradci klientů v curyšské pobočce banky, která byla označená pouze jako „švýcarská banka A“. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje uvedla, že to byla banka Wegelin & Co, jedna z nejstarších soukromých bank ve Švýcarsku. Banka Wegelin nemá pobočku ve Spojených státech. Své služby klientům v USA poskytuje prostřednictvím jedné z poboček švýcarské banky UBS ve Stamfordu.


Čtěte také: Švýcaři uchránili tajemství svých bank


Podle obvinění bankéři pomáhali v letech 2008 a 2009 americkým daňovým poplatníkům utajit existenci jejich bankovních účtů ve Švýcarsku. Pokud budou uznáni vinnými, hrozí jim až pět let vězení.

Obvinění je pravděpodobně jen první vlaštovkou v rámci rozsáhlého vyšetřování švýcarských bank – údajně je pod drobnohledem vyšetřovatelů 11 finančních domů včetně Credit Suisse, HSBC Holdings nebo Basler Kantonalbank.
Švýcarské úřady usilují o globální urovnání civilního sporu s USA, v rámci kterého by celý švýcarský bankovní sektor zaplatil pokutu a ukončil anonymní služby privátního bankovnictví pro Američany, dodala agentura Reuters.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web