USA vzniká nový úřad na ochranu finančních zájmů spotřebitelů

17.9.2010 20:39   |  

Americký prezident Barack Obama dnes pověřil profesorku práva na Harvardově univerzitě Elizabeth Warrenovou, aby byla hlavní poradkyní vlády při vytváření zcela nového úřadu na ochranu finančních zájmů spotřebitelů. Obama řekl, že volba na Warrenovou padla po konzultaci s ministrem financí Timothym Geithnerem.

Warrenová je podle Obamy hlasitou zastánkyní příslušníků americké střední třídy. Jejím úkolem bude dát novému úřadu podobu a následně jej řídit. Warrenová tak bude mít zásadní vliv na to, jak bude úřad fungovat a jaká rozhodnutí přijme.

„Úřad na ochranu finančních zájmů spotřebitelů bude pro americké spotřebitele orgánem dozoru,“ oznámil prezident v Růžové zahradě Bílého domu s Warrenovou po svém boku. Vzhledem k tomu, že Obama Warrenovou nejmenoval předsedkyní, ale zvláštní poradkyní pro založení nového úřadu, vyhnul se tak průtahům při schvalování v Senátu. Republikáni totiž Obamovi vyčetli, že obchází kongresový dohled.

Wall Street není dosazením Warrenové do nového úřadu nadšen. Warrenová totiž řekla, že doba různých triků, jimiž se banky snažily spotřebitelům vnutit nevýhodné či nevhodné půjčky, je pryč. Pozorovatelé pak mají podle agentury Reuters zato, že Obama si jejím jmenováním chce v nadcházejících volbách zajistit právě hlasy střední třídy.

Plný název úřadu v angličtině zní Consumer Financial Protection Bureau. Úřad bude mít široké pravomoci a vzniká na základě rozsáhlé reformy fungování a regulace finančního systému, kterou si Američané schválili v červenci.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web