Uvolněná politika Fedu může vést k nové finanční krizi

Americká měnová politika je mnohem uvolněnější, než to vypadá. Řekl to v noci na dnešek prezident pobočky americké centrální banky (Fed) v St. Louis James Bullard. Faktické krátkodobé úrokové sazby se podle něj zahrnutím nestandardních stimulačních kroků Fedu pohybují hluboko v záporném pásmu. To žene investory do rizikových aktiv, což může vést k budoucí finanční krizi podobné té, jaká ohrožovala svět v minulých letech, varoval.

Matthew Schojam, obchodník na newyorské burze, medituje před budovou burzy na Wall Street, 13. listopadu 2006. (Foto Profimedia.cz)
9.11.2012 11:35   |  

„Mohlo by to vytvořit určitý typ bubliny (nadhodnocených cen investičních aktiv jako cenných papírů, komodit nebo realit),“ řekl Bullard. „Trhy hromadí příliš mnoho aktiv, aniž zohledňují rizika, která tím na sebe berou,“ dodal.

Centrální banky přispívají ke vzniku takových bublin přespříliš uvolněnou měnovou politikou. Fed drží sazby prakticky na nule od konce roku 2008 a slibuje je zachovat až do roku 2015. Navíc na podzim zahájil již třetí kolo takzvaného kvantitativního uvolňování, v němž podporuje ekonomiku nákupy dluhopisů na trhu v objemu stovek miliard dolarů.

Při zahrnutí nestandardních kroků Fedu jsou reálné krátkodobé úrokové sazby v USA na úrovni minus pěti procent, odhadl Bullard na základě modelu, který vytvořil ekonom centrální banky Nového Zélandu Leo Krippner. „Současná měnová politika je zřejmě podstatně uvolněnější než to, co doporučují běžně užívaná pravidla měnové politiky,“ upozornil.

Bullard je považován za protiinflačního „jestřába“ a hlasujícím členem měnového výboru Fedu se stane v příštím roce. Jediný člen výboru, který v posledním roce systematicky hlasuje proti nestandardním opatřením Fedu, je nyní prezident Federální rezervní banky v Richmondu Jeffrey Lacker.


Čtěte také:

Tisk peněz přestává na krizi zabírat

Bernanke obhajuje politiku Fedu, jiné země prý nepoškozuje

Jak vlastně funguje to slavné kvantitativní uvolňování?


Razantní kroky Fedu, které mají podpořit ekonomický růst a zaměstnanost, ostře kritizuje řada ekonomů. Ti se obávají, že to v budoucnu vyvolá nezvládnutelné inflační tlaky, zejména v případě, že Fed bude tuto politiku udržovat příliš dlouho a nebude schopen od ní včas odstoupit.

Ekonomové odhadují optimální úroveň úrokových sazeb centrálních bank podle různých pravidel. Nejznámější z nich je pravidlo navržené Johnem Taylorem, které určuje přiměřenou sazbu podle odchylek aktuální inflace od cílové úrovně a aktuálního HDP od potenciálního. „Podle těchto odhadů je úroková sazba nyní více než tři procentní body pod úrovní doporučovanou Taylorovým pravidlem,“ řekl Bullard podle agentury Reuters.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Profil Věry Čáslavské: Deset let na vrcholu

Patřila k nejobdivovanějším osobnostem planety, pro bývalé Československo získala jedenáct olympijských medailí. Komunistický režim ji prohlásil za nepřítele lidu, byla bez práce… více

Mobilní web