V Česku je již přes 10 milionů platebních karet | E15.cz

V Česku je již přes 10 milionů platebních karet

V Česku je již přes 10 milionů platebních karet
MasterCard
• 

ČTK

Počet vydaných platebních karet v Česku loni vzrostl meziročně o 14 procent na 10,6 milionu. Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty (SBK).

Klienti bank vlastnili loni necelých 7,44 milionu debetních karet, 2,86 milionu kreditních karet a téměř 290.000 charge karet. Údaje jsou ale ovlivněny faktem, že ve statistikách za loňský rok jsou zahrnuty nebankovní kreditní karty, které se ve statistikách roku 2010 ještě neobjevily.

„Domácí držitelé karet jednoznačně dávají přednost používání karet v obchodech na úkor výběrů hotovosti z bankomatů. Četnost využívání platebních karet přímo za platby v obchodech oproti počtu výběrů z bankomatů byla v roce 2011 vyšší o více než 60 procent,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Roman Kotlán.

Počet transakcí v obchodních místech se meziročně zvýšil o více než pětinu na více než 269 milionů, celkový objem činil přes 269 miliard korun. Průměrná částka uhrazená přímo kartou byla 992 korun; průměrný výběr hotovosti z bankomatu byl 3734 korun.

Počet obchodních míst akceptující karty vzrostl meziročně o sedm procent na 69 878. Počet bankomatů se zvýšil meziročně o 5,5 procenta na 4082.

Lidé rovněž podle statistik více využívají službu cashback, tedy výběr hotovosti na pokladnách obchodů při platbě za zboží. Počet těchto transakcí loni meziročně stoupl o polovinu na téměř 366 tisíc. Počet míst nabízejících tuto službu vzrostl na 5368.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!