V Česku proběhne měření finanční gramotnosti dospělých

31.8.2010 15:09   |  

Jaké je finanční vzdělání Čechů z hlediska znalostí a dovedností? Odpověď na tuto otázku bude hledat společný projekt České národní banky (ČNB) a ministerstva financí (MF) pod názvem Měření finanční gramotnosti dospělé populace České republiky v roce 2010. Výsledky měření budou zveřejněny v listopadu.

„Celosvětová finanční krize potvrdila, kam až může dojít nedokonalá znalost produktů v dnes již prakticky zcela virtuálním světě financí. Nekalé praktiky nestačí zakazovat a pokutovat, ale je třeba naučit lidi, jak se bránit,“ uvedla členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová.

Šetření se uskuteční formou osobních pohovorů mezi 1000 respondenty ve věku nad 18 let. Dotazník bude obsahovat zhruba 80 otázek. Průzkum se bude zabývat tématy týkajícími se peněz, placení, inflace, hospodaření s penězi, rozpočtu a plánování, finančních produktů a práv spotřebitele.

Projekt měření finanční gramotnosti vznikl na základě spolupráce ČNB a MF a je jedním z klíčových kroků v rámci Národní strategie finančního vzdělávání, kterou schválila vláda v květnu letošního roku. „Finanční vzdělávání považuji za důležitý prvek ochrany spotřebitele na finančním trhu. Abychom naše úsilí zaměřili tím správným směrem, musí být jedním z prvních kroků státu zjištění oblastí, kde je důležité zvýšit informovanost veřejnosti,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek.

Průzkum MF k finanční gramotnosti z roku 2007 ukázal, že pouze čtvrtina Čechů pravidelně sestavuje rozpočet, třetina lidí vybírá úvěr podle úrokové sazby a ne podle roční procentuální sazby nákladů (RPSN). Dále z průzkumu vyplynulo, že čtvrtina lidí nedokázala spočítat, zda je výhodnější výnos 300 korun nebo 15 procent z 3000 korun.

Projekt, který je podle Zamrazilové připravován od loňského podzimu, je i součástí pilotního měření OECD ve vybraných zemích světa. Jeho výsledky budou známy v létě 2011. Mezi zkoumanými zeměmi by neměla chybět Velká Británie, Irsko, Jihoafrická republika nebo například Malajsie.

V testu finanční gramotnosti byli čeští žáci nejlepší v Evropě

V testu finanční gramotnosti dopadli čeští středoškoláci nejlépe z celé Evropy. Testování se přitom zúčastnily téměř 3000 studentů ze 12 evropských zemí. Uvedli to zástupci neziskové vzdělávací organizace Junior Achievement a Nadace Citi Foundation, které se zabývají finančním vzděláváním a zároveň organizovaly testování. Průzkum také ukázal, že v porovnání s americkými studenti dopadli mladí Evropané výrazně lépe.

„Tuzemští studenti získali důležité prvenství, když se po přepočtení výsledků umístili na prvním místě v počtu správně zodpovězených otázek před Bulharskem a Velkou Británií,“ uvedl výkonný ředitel Junior Achievement Josef Müller. Otázky prověřovaly chápání základních finančních principů a pojmů. Zatímco evropští studenti celkově zvládli test na téměř 63 procent, jejich američtí vrstevníci odpověděli správně na 48 procent otázek.

České ministerstvo školství zavedlo finanční gramotnost do školních osnov už loni. Nejde však o povinný předmět, školy si o jeho zařazení do výuky rozhodují samy. Podle průzkumů ministerstva financí mají totiž Češi jen malé znalosti v oblasti finančnictví a bankovnictví. Díky této výuce by měli lidé v budoucnu zodpovědněji spravovat osobní či rodinný rozpočet a nedostat se do dluhové pasti.

Autor: prh, čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web