V Generali se vede boj o nového šéfa, přispěl k tomu i Kellner

7.4.2011 15:08   |  

Vedení evropského pojišťovacího gigantu Generali se otřáslo. Po teprve ročním působení rezignoval jeho nejvyšší šéf Cesare Geronzi. Spory uvnitř managementu Generali se táhly od loňského podzimu. Podle italských médií k nim velkou měrou přispěl český miliardář Petr Kellner a jeho finanční skupina PPF, která vytvořila s pojišťovnou společný podnik Generali PPF Holding.

„Případ Petra Kellnera zafungoval ve firmě jako rozbuška,“ napsal deník La Repubblica. Ostré diskuze uvntiř nejvyššího vedení se podle médií vedly hlavně kvůli operacím ve východní Evropě. Geronzi podle odpůrců přiživoval pochyby týkající se průhlednosti transakcí. Viceprezident Generali, Francouz Vincent Bolloré se na nedávné schůzi správní rady dokonce zdržel hlasování o firemních účtech. Italský úřad pro kontrolu soukromých pojištovacích ústavů Isvap požádal o vysvětlení nejasností kolem Kellnerova případu.

Koncem března byla zveřejněna zpráva o tom, že Generali v roce 2014 možná neobnoví s PPF dohodu o Generali PPF Holdingu a díky opci může získat úplnou kontrolu nad společným podnikem A italská média zároveň spekulovala o možných nákladech na zrušení dohod s PPF.

Podle dalšího italského deníku Corriere della Sera měl Kellner loni kritizovat zkostnatělé vnitřní procesy v Generali. To si však český miliardář a Geronzi nedávno vysvětlili s tím, že šlo o špatný výklad jeho neoficiálních vyjádření.

Slovní přestřelky byly unitř Generali od února na denním pořádku. Napětí panovalo hlavně mezi předsedou představenstva Geronzim a generálním ředitelem Giovanni Perissinottem. Nevoli vyvolávaly záměry Geronziho, který do Generali přišel z Mediobanky, investovat více v italských bankách a soustředit se na jihoamerický trh. Pochybnosti rovněž způsobila zamýšlená investice do obřího projektu mostu v sicilské Messině.

Jméno Geronziho nástupce může být známé už zítra večer, kdy se v Římě sejde správní rada Generali. Mezi žhavými kandidáty, o nichž spekuluje italský tisk, není nikdo ze současného vedení pojišťovny. Největší šance má údajně šéf italského Telecomu Gabriele Galateri, kterému brzy skončí mandát. Stejně jako Geronzi má za sebou i Galateri působení v italské Mediobance. Horkými adepty jsou také docent politické ekonomie na milánské univerzitě Alberto Quadrio Curzio, bývalý evropský komisař Mario Monti nebo viceprezident banky Unicredit Fabrizio Palenzona.

Akcie Generali začaly po oznámení Geronziho rezignace stoupat. Po včerejším tříprocentním narůstu dnes poskočily o další 1,57 procenta.

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Americká vláda začala hájit daňové kličky Applu v EU

Ministerstvo financí Spojených států ve svém včerejším prohlášení vyslalo varování Evropské komisi. Američanům vadí současná kauza, ve které orgány Evropské unie vyšetřují možné… více

Mobilní web