V investičním portfoliu uran příliš nezáří

25.6.2010 9:45   |  

Uran a jaderná energie představují další módní investiční megatrend, za kterým se skrývá více marketingu než zdravého rozumu. Uran je a bude strategická surovina. Jako investice se ale aktuálně hodí jiné komodity.

Uran zažil v létě roku 2007 podobnou bublinu jako o rok později ropa. Z ceny 50 dolarů za libru se pevný uran ve formě U3O8 vyšplhal během půl roku až na 136 dolarů. Ještě do konce roku však cena spadla zpět na 60 dolarů. Zatímco cena ropy se po propadu poměrně rychle vrátila z lokálního minima na férovou úroveň nad 70 dolarů za barel, cena uranu už třetím rokem pozvolna klesá a aktuálně se pohybuje okolo 40 dolarů za libru.

Poptávka poroste, ale…

Poptávka po ropě i uranu je poměrně stabilní a dlouhodobě má růstovou tendenci. Obě komodity mají strategický význam a obou je omezené množství. Zásadní rozdíl ale spočívá na straně nabídky. Těžba ropy víceméně stagnuje a v případě poklesu ceny producenti trochu utáhnou kohoutky, aby omezili nabídku, a cena se tak držela na rentabilní úrovni. Naproti tomu v případě uranu bylo v posledních letech uvedeno do provozu hned několik nových dolů, zejména v Kazachstánu. Nové těžební projekty jsou rozjeté také v Namibii. Produkce uranu rok od roku roste a momentálně převyšuje poptávku.

Z dlouhodobého pohledu bude uran velmi důležitou komoditou. Ve světě je v provozu přes 400 jaderných reaktorů a dalších 50 je již nyní ve výstavbě. Podle Světové nukleární asociace by do roku 2020 mělo být do provozu uvedeno 187 nových reaktorů. Poptávka po uranu dlouhodobě jistě poroste. V nejbližších letech však nebude problém poptávku uspokojit. A tak není jediný důvod, proč by cena uranu měla růst.

Těžbě dominuje Kanada

S uranem se neobchoduje na veřejných komoditních burzách. Chce-li se tedy drobný investor podílet na vývoji cen uranu, volí akcie těžebních společností, jejichž tržby se do značné míry odvíjejí od ceny uranu. Největším producentem uranové rudy je aktuálně kazašský Kazatomprom, jeho akcie se ovšem neobchodují na burze. Následuje kanadská firma Cameco. Třetím v pořadí z hlediska objemu vytěžené rudy by byla britská společnost Rio Tinto, její hlavní surovinou je však železná ruda, uran hraje pouze okrajovou roli v tržbách společnosti, proto její akcie do přehledu největších producentů nezahrnujeme.
První místo podle tržní kapitalizace i ročních tržeb zaujala francouzská společnost Areva, která se kromě těžby uranu zabývá také jeho obohacováním, dále výstavbou jaderných reaktorů a uskladňováním vyhořelého paliva.

V tabulce jsou kromě těžebních společností uvedeny také dvě netěžební. Uranium Participation je v podstatě investiční společnost, firma pouze nakupuje a skladuje uran. Vlivem přecenění zásob se tak její tržby dostaly do minusu. Akcie Uranium Participation představuje nejpřímější dostupný způsob, jak se podílet na vývoji cen uranu, neboť cena akcie je odvislá od hodnoty majetku společnosti, která se přímo odvíjí od ceny uranu. Druhou netěžební společností je americká firma USEC, která se zabývá zpracováním uranu a dodává palivo jaderným elektrárnám v USA.

Doba investicím nepřeje

Podílový fond, který by byl zaměřen výhradně na odvětví jaderné energetiky od těžby uranu po výrobu elektřiny, momentálně nenajdete. Můžete ale k investici zvolit indexové certifikáty. Deutsche Bank emitovala open-end certifikát na index S-BOX Nuclear Power, francouzská banka Société Générale má v nabídce certifikát na vlastní index World Uranium a americká banka Goldman Sachs zvolila jako podkladové aktivum index S&P Global Nuclear Energy.

Otázkou však zůstává, zda vůbec do tohoto odvětví dnes investovat. Akciím těžařů se bude dařit, poroste-li cena uranu. Ta ve velmi dlouhém horizontu s velkou pravděpodobností poroste. Ovšem v krátkodobém a střednědobém horizontu nic nenasvědčuje růstu ceny uranu, neboť na trhu nyní panuje převis nabídky nad poptávkou. Producenti musejí nejprve omezit nabídku, aby cena mohla růst. Tím ale rozmělní zisky do více let. Od nákupu akcií těžařů uranu tedy v tuto chvíli odrazuji.

Autor je ředitelem společnosti FINEZ Investment Management

Autor: Jan Traxler

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web