V jaké měně se vyplatí investovat?

24.11.2009 14:34   |  

Mnoho lidí trápí otázka, v jaké měně by měli investovat. Je lepší upřednostnit měnu zahraniční? Nebo naopak korunu? (Když se předpokládá její posílení.) Než se začneme tímto problémem zabývat, musíme si odpovědět na jinou základní otázku: V jaké měně budeme investici nakonec spotřebovávat?

Pro většinu domácích investorů je to koruna, ale pro některé to může být dolar nebo euro. Pokud se třeba jedná o peníze na studium v USA nebo v Evropě, pak naší „domácí“ měnou nebude koruna, ale právě euro nebo dolar.

Najít ten správný přístav

Dále bychom měli měnu vybírat podle investičního instrumentu. Jednoduše řečeno: Pokud chceme konzervativní investici (bez velkých rizik), musíme volit domácí měnu. Nejčastěji korunu. Kdybychom si totiž koupili například státní dluhopisy USA nebo zajištěný fond v dolaru, nebude se v žádném případě jednat o jistou a konzervativní investici. Měnové riziko v takovém případě jednoznačně převáží jistoty dané zajištěnými fondy nebo státními dluhopisy. V minulosti bylo dost investorů, kteří si koupili zajištěné fondy, jenže je koupili v dolarové měně. Když fondy kupovali, byl dolar za 40 korun, když však fondy prodávali, byl dolar za 20 korun. Díky měně tedy dosáhla ztráta celých 50 procent.

Risk je zisk, ale ne vždy

Pro rizikové (růstové) investice platí jiné doporučení. Investice například do akcií nebo akciových fondů nese daleko větší riziko, než kolik přináší riziko měny. Proto při investici do akciových instrumentů je téměř jedno, v jaké jsou měně. Hlavním nositelem rizika jsou akciové trhy, měnové riziko tomu jen trochu přidává (viz graf).

Nejmenší riziko přinášejí investice do amerických akcií (nebo evropských) v domácí měně. Pokud výnosnost počítáme v koruně, je riziko trochu větší. Největší riziko přináší český akciový trh. A to přesto, že ho počítáme v domácí měně. Vždyť za posledních osm měsíců vzrostly akcie (index S&P 500) o 64 korun. Koruna vůči dolaru „pouze“ o 38 procent. Podobné to bylo v dobách pádu akcií. I tehdy akcie reagovaly daleko výrazněji.

Kam lze směřovat investice

Akciové fondy, jež se u nás běžně prodávají, jsou buď fondy investující celosvětově do vyspělých trhů a velkých společností, ale v cizí měně, nebo fondy investující regionálně, například do regionu střední a východní Evropy. Tyto fondy jsou často v koruně. Pokud si máme vybírat z těchto dvou alternativ, pak volíme raději investici do celosvětových trhů, než investici do domácího regionu. Domácí region je z hlediska celého světa příliš malý (méně než jedno procento světového trhu). Měnové riziko zde představuje menší zlo. Ideální by byla investice do světových akcií pomocí velkého zahraničního fondu, ale zajištěná do koruny. Takových fondů u nás zatím moc není, ale začínají se objevovat. Zatím je u nich problém jejich příliš malá velikost. Jakmile tyto fondy naberou dost majetku a budou pro svého správce zajímavé, budeme je doporučovat našim klientům do portfolií.

Autor je analytikem společnosti Fichtner

Sledujte aktuální kurzy měn online na E15.

Autor: Petr Syrový

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web