V lednu poskytly banky o třetinu více hypoték

16.2.2011 10:30   |  

Tuzemské banky na začátku letošního roku poskytly 3404 nových hypoték za 5,72 miliardy korun. Došlo tak k meziročnímu zvýšení objemu úvěů o 33,5 procenta. Průměrná úroková sazba hypoték v lednu klesla o tři setiny procentního bodu na 4,20 procenta. Informace vyplývají z dnes zveřejněného ukazatele Fincentrum Hypoindex na internetových stránkách www.hypoindex.cz.

„Výrazné meziroční zlepšení je z velké části dáno nízkou srovnávací základnou, neboť v loňském lednu objem poskytnutých hypoték (4,28 miliardy) klesl vlivem hospodářské recese na pětileté minimum,“ uvedla společnost Fincentrum. Průměrná částka hypotéky v lednu klesla o necelých šest tisíc korun na 1,679 milionu.

Ve srovnání s loňským lednem sazby hypoték jsou o 1,32 procentního bodu nižší. To podle výpočtů Fincetrum Hypoindexu v korunovém vyjádření znamená, že klient s dvoumilionovou hypotékou a splatností 20 let platí splátku hypotéky 12 331 korun oproti 13 780 korun ve stejném období loňského roku.

V meziměsíčním porovnání v lednu nejvíce zlevnily hypotéky s úrokovou sazbou zafixovanou na jeden rok. Ovšem vzhledem k jejich nízké četnosti se tento posun v průměrných sazbách téměř vůbec neprojevil. Rozhodující roli v tomto směru hrají podle indexu hypotéky s fixací na tři a pět let, které mají dohromady bezmála 90 procent trhu a meziměsíčně zlevnily jen o tři respektive čtyři setiny procentního bodu.

„Průměrné sazby se v lednu změnily jen nepatrně, ale výrazně vzrostly rozdíly v sazbách jednotlivých bank,“ uvedl vedoucí analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Zajímavostí lednových statistik je podle něj to, že zatímco v prosinci 2010 klienti jednoznačně preferovali pětileté fixace na úkor tříletých, v lednu se situace obrátila. Podíl tříletých fixací na celkovém počtu poskytnutých hypoték vzrostl na 49 procent, podíl pětiletých fixací činil 38 procent.

Fincentrum Hypoindex hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby.

Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.

Počty a objemy poskytnutých hypoték

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Autor: čtk,sal

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web