V Liberci lze platit kartami za jízdenky přímo v tramvaji

20.9.2014 12:00   |  

Necelý měsíc od zprovoznění teprve druhého bezkontaktního platebního terminálu na jízdenky o sobě Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMJL) nechal v kontextu platebních technologií opět slyšet - cestujícím umožnil jako první městský dopravní podnik v Česku bezkontaktně platit přímo v tramvaji.

V rámci pilotního projektu realizovaného ve spolupráci se společnostmi MasterCard a ČSOB jsou v tramvaji EVO2 instalovány validátory, v nichž lze zakoupit jízdenku pro zónu Liberec, a to ve variantě základní a poloviční. Držitel platební karty může koupit jízdenku nejen sobě, ale i svým spolucestujícím. Stačí zvolit druh jízdenky, přiložit bezkontaktní bankovní kartu a zařízení mu vytiskne požadovanou jízdenku.

Celá transakce by podle vyjádření zástupců projektu měla proběhnout téměř okamžitě. Pro jednoduchost nebudou tyto validátory pracovat s krajskou kartou Opuscard, jsou však koncipovány tak, aby bylo možné i tuto funkcionalitu v budoucnu doplnit.

„Představenstvo společnosti souhlasilo s realizací pilotního projektu, v němž se do DPMLJ implementují nejnovější metody elektronického odbavování cestujících, které se používají ve městech jako je Londýn nebo Chicago“ řekl Luboš Wejnar, ředitel DPMLJ.

„V poslední době pozorujeme, že se lidé naučili platit nižší částky bezkontaktně místo toho, aby používali hotovost. Přesně tento trend nahrává i prvnímu bezkontaktnímu jízdenkomatu. Věříme, že projekt bude úspěšný,“ dodal Jan Kubíček z ČSOB.


Čtěte také:

V Liberci zprovoznili druhý bezkontaktní automat na jízdenky v republice

Platební karta jako jízdenka: Dopravci zvažují možnosti

Pohled do budoucnosti cestujícího: Digitální peněženky a bezkontaktní platby

E15.cz z Londýna: Budoucnost dopravy? Sdílení a bezkontaktní platby

Bezkontaktní platby si Češi velmi rychle oblíbili

Autor: msc

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web