V Německu přibývá pokusů o prodej citlivých dat

23.8.2010 7:08   |  

Prodat informace o údajných daňových únicích 250 společností působících v Německu se pokusil neznámý člověk pracovníkům zemského ministerstva financí v Bádensku-Württembersku. Anonym v e-mailu nabízel úředníkům seznam nejmenovaných firem, které měly v minulosti přesměrovávat značné peněžní toky do Švýcarska, a vyhnout se tak daňovým odvodům z činnosti na území spolkové republiky. Podle neznámého informátora státní pokladnu připravily až o 800 milionů eur.

„U velké části společností znám osoby zodpovědné za prováděné transakce. Také vím, kudy a do kterých helvétských bank peníze natekly,“ cituje výňatek z uvedeného dopisu list Bild am Sonntag.
Většina podniků, jež se krácení daní ve výši milionů eur měly dopustit, údajně působí na německém trhu v oblasti telekomunikací a obchodu s nemovitostmi. Ačkoli byl anonym ochoten dokázat relevantnost dat na konkrétním vzorku nezákonně jednajících firem, stuttgartský úřad jeho nabídku odmítl.

„Stojíme si jednoznačně za tím, že nákup těchto neověřených informací za podmínek, které nám byly předloženy, nemůžeme právně obhájit,“ zdůvodnil agentuře DPA odmítavý postoj mluvčí zemské vlády Bádenska-Württemberska. Zároveň však dodal, že pokud by se data ukázala jako pravá, finanční úřady by je nepochybně využily.

Zpeněžit elektronické nosiče obsahující seznamy podniků obcházejících daňovou povinnost se letos podařilo v Německu již dvěma lidem. Finanční správa Dolního Saska v červnu zveřejnila, že za 185 tisíc eur získala CD s informacemi, které jí umožní zpětně vymoci desítky milionů eur za neproplacené odvody. Koncem února zas odkoupili úředníci v Severním PorýníVestfálsku data o podezřelých německých zákaznících curyšské banky Credit Suisse.

Autor: Václav Stárek

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web