V počtu bankrotů si Česko drží jedno z předních míst

Ve střední a východní Evropě stoupl loni počet bankrotujících firem. Nejvíce podniků v platební neschopnosti připadalo na Bulharsko, Slovinsko, Česko a Maďarsko. Zjistil to německý ústav Creditreform, který se zabývá úvěry a střední Evropu dlouhodobě monitoruje.

 ilustrační foto
10.2.2012 7:53   |  

Počet insolvencí se více než zdvojnásobil v Bulharsku, o 32 procent stoupl ve Slovinsku, o 21 procent vzrostl i v Česku a o 16 procent více firem vyhledalo ochranu před věřiteli v Maďarsku. „Prostředí v těchto zemích bylo pod silným vlivem dluhové krize a jejích následků v západní Evropě,“ píše se ve studii, která zkoumá jedenáct zemí včetně Polska, Slovenska, pobaltských států a balkánských zemí. „Celkově je situace velmi napjatá kvůli problému s úvěry,“ shrnuje Creditreform.


Čtěte také: Česko má sedmý nejnižší dluh v EU


Nevyřešená krize v eurozóně nakazila státy na Východě, které Západ potřebují jako zdroj kapitálu a odbytiště pro své výrobky. Západoevropští věřitelé, kteří kontrolují asi tři čtvrtiny bank ve střední a východní Evropě, jsou další hrozbou, protože sami čelí tlaku regulátorů a musí se rekapitalizovat. Bankroty nejvíce postihovaly majitele restaurací a hoteliéry (37 procent), píše se ve studii. Na druhém místě byly firmy podnikající v sektoru služeb (28). Velký počet insolvencí hlásí i zpracovatelský průmysl (19 procent) a stavebnictví (16 procent). Lépe než v předchozím roce se dařilo firmám v Pobaltí. V Lotyšsku klesl počet bankrotů o 67 procent, v Estonsku o 49 procent. V Rusku, které Creditreform monitoruje zvlášť, klesl počet insolvencí o pětinu.

Autor: Petr Horký

Komentáře

Čtěte také

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Další rána ruskému rozpočtu? Kremlu začíná vadit příliš silný rubl

Ruská měna od začátku roku posílila vůči dolaru o 15 procent a Moskvě kvůli tomu přibývají starosti. Podle ekonomického poradce prezidenta Vladimira Putina tento vývoj může snížit… více

Mobilní web