V tuzemsku přešlo na čip 88 procent platebních karet

21.9.2010 11:52   |  

Počet karet v České republice, které používají čip, stoupl již na 88 procent. Zároveň jsou všechny platební terminály i bankomaty schopny čipové karty přijímat. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval Bezpečnostní výbor Sdružení pro bankovní karty. Výsledky prezentoval na konferenci k problematice SEPA – Jednotné evropské oblasti pro platby v eurech, pořádané Českou bankovní asociací.

Z hlediska stupně migrace na čipovou technologii patří ČR k nejpokročilejším v Evropě. „Stoprocentního přechodu, tedy u všech platebních karet, bankomatů i terminálů, zatím dosáhly jen Velká Británie a Lichtenštejnsko,“ uvedl předseda výboru Karel Kadlčák. Řada dalších zemí, mimo jiné včetně největší evropské ekonomiky – Německa je až za Českou republikou.

Právě čipová technologie je podmínkou přechodu na principy SEPA, tedy jednotné evropské oblasti pro platby v eurech, také u platebních karet. SEPA vznikla z iniciativy evropských bank. Jejím cílem je usnadnění přeshraničních plateb v euru, jedním z principů proklamovaných od začátku jednání je sjednocení cen u domácího a příhraničního platebního styku.

Podle Heleny Šrámkové, zástupkyně ČR a SR v SEPA Payment Schemes Working Group EPC přinese SEPA klientům bank řadu výhod. Především rychlejší platby či přenos velkého množství doplňujících informací. Vůbec poprvé v historii bude rovněž možné provádět přes hranice inkasa. „Tato výhoda se netýká jen firem, ale například i řady občanů, kteří dnes již vlastní nemovitosti v zahraničí a musí si kvůli inkasu zřizovat v zahraničí rovněž peněžní účty,“ zdůraznil náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

Od listopadu bude umožnění těchto inkas povinné pro všechny banky a pobočky bank působící v eurozóně. V dalších evropských zemích bude muset migrace proběhnout do jednoho roku od přistoupení k euru, nejpozději však do roku 2014.

Autor: pda

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web