V USA opět rostou obavy o zdraví bank | E15.cz

V USA opět rostou obavy o zdraví bank

V USA opět rostou obavy o zdraví bank
USA
• 

ČTK

Do Spojených států se poprvé od finanční krize v letech 2008 a 2009 vrátily obavy o zdraví bank. Americké finanční firmy se při pondělním masivním výprodeji na Wall Streetu propadly o 11 procent, což byl největší jednodenní pokles od dubna 2009. Investoři si nejsou jistí, zda velké finanční společnosti zvládnou zpomalující ekonomiku a bouři na trzích po bezprecedentním snížení úvěrového ratingu USA, napsal deník The Wall Street Journal.

Nejhůře na tom byla v pondělí Bank of America, jejíž akcie klesly o 20 procent. Zároveň o 50 procent vzrostlo pojištění jejích dluhopisů proti bankrotu. Nedařilo se ani akciím Citigroup, které ztratily 16 procent, a Morgan Stanley, jež během dne ubraly 14 procent.

Propad bankovních akcií by podle WSJ mohl znervóznit politiky, protože tyto finanční ústavy fungují jako klíčové pojítko mezi střadateli a žadateli o půjčky. Pokud by banky omezily půjčování, mohlo by to podkopat slabé oživení americké ekonomiky a zvýšit pravděpodobnost další recese.

Na klienty bank padající burzy zatím vliv nemají

Regulátoři bankovního trhu ve Washingtonu přesto v pondělí kontaktovali velké finanční firmy, aby se ujistili, že snížení ratingu země nezneklidnilo finanční trhy. Sledují také repo operace, během nichž banky přes noc získávají likviditu výměnou za dluhopisy a další cenné papíry.

Podle bankéřů i úředníků jsou nyní obavy o zdraví bank vyšší než v uplynulých týdnech, mají ale daleko do paniky v roce 2008 a na začátku roku 2009. Špatné zprávy ale přesto přicházejí v okamžiku, kdy americké banky zaznamenávají nejpomalejší růst tržeb od roku 1938 a jejich akcionáři si nejsou jistí dopady americké reformy regulace finančních trhů, vyšších kapitálových požadavků a slabé poptávky po půjčkách.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!