Valná hromada Sazky odvolala Ječmínka, prý firmu poškodil

13.5.2011 12:22   |  

aktualizováno Mimořádná valná hromada společnosti Sazka dnes odvolala z funkce místopředsedu představenstva Romana Ječmínka. Hromada byla svolána na žádost majoritního akcionáře, Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV). Podle ČSTV Ječmínek poškodil podáním žádosti o insolvenci dobré jméno společnosti Sazka. Sazka je od konce března v úpadku.

„ČSTV svůj návrh odůvodnil tím, že dosavadní místopředseda představenstva společnosti Roman Ječmínek poškodil podáním žádosti o insolvenci dobré jméno Sazky, což se negativně promítlo v ekonomických výsledcích společnosti. Majoritní akcionář svůj návrh dále zdůvodnil tím, že se cítí veřejnými prohlášeními a činy, které Roman Ječmínek v poslední době činí, velmi poškozen,“ uvedl Tuna.

Ječmínek dnes řekl, že výsledek nebyl pro něj překvapením a očekával jej již delší dobu. „Na mé odvolání totiž stačil hlas majoritního akcionáře, kterým je ČSTV. Připomnělo mi to dnes doby normalizace. Prostě si potřebovali najít vnitřního nepřítele,“ řekl Ječmínek. Ohledně Sazky se bude Ječmínek podle svých slov angažovat i nadále jako jeden z akcionářů a zástupce Autoklubu.

Ječmínek podání insolvenčního návrhu na Sazku na konci března odůvodnňoval takto: „V důvodové zprávě pana Hušáka jsem se dověděl, že byly naplněny všechny body definice úpadku, proto jsem insolvenční návrh podal.“


Čtěte více: Ječmínek: Hušáka k jednání za Sazku nikdo nepověřil


Popřel tím Hušákovo tvrzení, že za Ječmínkovým insolvenčním návrhem na Sazku stojí zájmové skupiny, které Ječmínka ovlivňují. Nelíbily se mu také například zamýšlené smlouvy s firmou Gladiolus, na základě nichž mohla Sazka získat úvěr až 2,5 miliardy korun.

Hušák však tvrdí, že slova o tom, že mezi Sazkou a Gladiolusem byly podepsány smlouvy, nejsou pravdivá. „Pracovní verzi těchto smluv o úvěru a o spolupráci posuzovalo představenstvo Sazky, tyto smlouvy byly následně precizovány tak, aby byly formálně i legislativně v pořádku, a finální verze byla přesně v souladu s insolvenčním zákonem poskytnuta jak předběžnému správci, tak insolvenčnímu soudci. Finální verze smluv byla následně zveřejněna v insolvenčním rejstříku,“ řekl na konci března Hušák.

Předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Pavel Kořan považuje důvody pro odvolání Romana Ječmínka za zcela legitimní. „Kroky pana Ječmínka od konce března a během dubna byly v rozporu se zájmy ČSTV a společnosti Sazka a vzbudilo to naši nedůvěru. Já jsem byl přijemcem mnoha kritických hlasů na adresu pana Ječmínka a návrh na jeho odvolání na páteční mimořádné valné hromadě jsme vtělili do usnesení výkonného výboru Českého svazu tělesné výchovy. Odvolání proběhlo přesně podle stanov,“ řekl Kořan, který zastupuje ve statutárních orgánech největšího akcionáře.

Ječmínek: Rozhodnutí o odvodech do Zeleného ostrova odporuje všem zákonům

Mimořádná valná hromada dnes zároveň většinou hlasů schválila odvody do Občanského sdružení Zelený ostrov. Tento krok může podle opatrovníka sdružení Zdeňka Ertla ovlivnit uznání více než osmimiliardové pohledávky OSZO za společností Sazka. Ve čtvrtek přitom řekl, že ji považuje za neoprávněnou.

Podle Ječmínka rozhodnutí o odvodech odporuje všem zákonům ČR a především insolvenčnímu zákonu. „Cílem je jediné, a to pokusit se o nemožné a protlačit uznání osmimiliardové pohledávky,“ upozornil Ječmínek. Zároveň uvedl, že Autoklub na hromadě protestoval proti tomu, aby se o návrhu vůbec hlasovalo a že proti tomuto bodu vystoupil i Ertl s tím, že je to nepřijatelné.

Sdružení OSZO vlastní akcionáři Sazky, tedy sportovní svazy, a ve sporu ohledně pohledávky jsou rozděleny zhruba na dvě poloviny.

Insolvenční správce Josef Cupka, který pohledávky za Sazkou roztřídil na oprávněné a neoprávněné, si k pohledávce OSZO vyžádal další informace. Následně o jejím uznání rozhodne.

Celkově insolvenční správce Sazky popřel pohledávky za loterijní společností Sazka ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard korun. Městský soud v Praze zaevidoval 2075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy korun. Zbylé pohledávky za 9,273 miliardy korun zůstávají zatím nedořešené

Přezkum pohledávek je nutný kvůli schůzi věřitelů, která se uskuteční 26. května v Národním domě na Vinohradech. Od výše pohledávek se odvíjí u jednotlivých věřitelů síla hlasovacího práva.

Autor: čtk, sal

Komentáře

Čtěte také

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Uber zaznamenal za půl roku ztrátu přes 31 miliard, doplácí na expanzi

Přední světový provozovatel alternativní osobní přepravy Uber zaznamenal v prvním pololetí ztrátu asi 1,3 miliardy dolarů (31 miliard korun) a ve druhém čtvrtletí jeho ztrátovost… více

Mobilní web