Varšavská burza láká na středoevropský index

Polská burza cenných papírů GPW zavedla vlastní index pro tituly ze střední a východní Evropy WIG-CEE. „Nikoli bezdůvodně dáváme vznik indexu ve známost v den, kdy varšavská burza hostí několik set zástupců evropských finančních trhů,“ řekl při úterním uvedení nového indexu šéf GPW Ludwik Sobolewski.

burza ve Varšavě
1.6.2012 9:49   |  

Ve Varšavě se podruhé konala regionální konference IPO Summit. Hostitelská burza je totiž – pokud jde o primární úpisy – jednou z nejaktivnějších nejen v regionu, ale i v Evropě.

Založením nového indexu chce GPW podle Sobolewského ukázat, že zahraniční společnosti získávají úpisem ve Varšavě něco navíc, velkou expozici vůči investorům, kteří působí „na největším, nejlikvidnějším a nejpestřejším trhu v této části Evropy“.

Index byl dopočítán nazpět do prosince 2010 a nyní má hodnotu 800 bodů. Tvoří jej 25 středo- a východoevropských společností upsaných ve Varšavě, přičemž třem z nich náleží po čtvrtině (25,16 procenta) hodnoty indexu: energetické společnosti ČEZ, maďarskému ropnému koncernu MOL a ukrajinskému producentu potravin se sídlem v Lucembursku Kernel Holdingu.


Čtěte také: Varšavská a vídeňská burza bojují o nadvládu, Praha přihlíží


Z geografického pohledu je největší zemí regionu Ukrajina, na burze také nejsilněji zastoupena, a to dalšími deseti firmami. Ukrajinské firmy se tak na indexu podílejí 37,09 procenta. Šest českých společností (včetně ČEZ) přispívají 31,82 procenta a samotný MOL s 25,16 procenta zajišťuje Maďarsku třetí pozici.

Více než polovinu indexu (53,24 procenta) tvoří šestice firem z energetického sektoru (zpracování ropy, těžba uhlí, výroba elektrické energie). Více než třetinu (34,10 procenta) zaujímá osm potravinářských firem, z nichž sedm pochází z Ukrajiny.


Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Aureliusz M. Pędziwol

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web