Varšavská burza se chce ještě letos spojit s Vídní a Prahou

Varšavská burza (WSE) má smělé plány. Chce se ještě letos spojit s vídeňským a pražským akciovým trhem a usilovat o získání významné pozice v rámci celé Evropy. Prohlásil to šéf varšavské burzy Adam Maciejewski. Skupina CEE Stock Exchange Group (CEESEG), která ovládá vídeňskou i pražskou burzu cenných papírů, začala předběžně jednat o spolupráci a o spojení s WSE loni.

 Budova varšavské burzy
16.1.2014 20:18   |  

Management WSE v listopadu dokončil první fázi jednání s CEESEG a vypracoval pro dozorčí radu pozitivní doporučení ohledně dalších rozhovorů. Nyní bude čekat, zda rada schválí zahájení druhé fáze jednání, řekl Maciejewski. „Přál bych si, aby se ta transakce uskutečnila v tomto roce. Nevím ale, zda k tomu dojde, protože to není na rozhodnutí managementu,“ řekl šéf WSE podle agentury Reuters.

Rakouská média minulý měsíc psala, že jednání o fúzi obou burzovních společností nespějí k rychlému završení. Součástí skupiny CEE Stock Exchange Group jsou kromě burz ve Vídni a Praze také akciové trhy v Budapešti a Lublani.

„Vedeme s varšavskou burzou jednání. Co se týče načasování a výsledku, jsou stále otevřená,“ uvedla tisková kancelář CEESEG.

Maciejewski: Chceme být trhem pro celý region

Maciejewski označil dnes za první strategický cíl WSE získat dominantní pozici ve střední Evropě. „Chceme být trhem pro celý region a abychom toho dosáhli, musíme nejprve uskutečnit konsolidaci lokálních trhů. Chceme se stát jedinou burzou pro celý region a nabízet všechny typy cenných papírů,“ řekl Maciejewski podle agentury PAP.

V dlouhodobějším výhledu do konce desetiletí ale směřují ambice WSE daleko za středoevropskou oblast. „Po možné fúzi s CEESEG musíme získat silnou konkurenční pozici, která nám může otevřít cestu ke strategické alianci nebo rovnocenné fúzi s jinou silnou burzou,“ řekl šéf burzy. „Chceme mít významnou pozici na evropském kapitálovém trhu,“ dodal.

Největší akciové trhy v Evropě
Burzy ve Varšavě a ve Vídni jsou z hlediska hodnoty obchodovaných společností největšími akciovými trhy ve střední a východní Evropě. Celková hodnota podniků obchodovaných na burzách skupiny CEE loni činila zhruba 130 miliard eur (3,6 bilionu korun). Hodnota firem na varšavské burze je o zhruba třetinu vyšší.

Čtěte také:

Růst burzy zbrzdí negativní doporučení z ciziny

Bankéři nevěří rozvíjejícím se trhům. Včetně Prahy

Nadějí pro pražskou burzu zůstávají finanční tituly

Autor: pav, čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web