Vatikánská banka prudce zvýšila zisk a pokračuje v reformách

Čistý zisk vatikánské banky, jejíž oficiální název je Institut náboženských záležitostí (IOR), v loňském roce prudce stoupl. Banka oznámila, že loni vydělala přes 69 milionů eur (téměř dvě miliardy korun), zatímco v předchozím roce to byly jen necelé tři miliony eur. Dodala, že loni pokračovala v reformách, jež mají mimo jiné omezit její zneužívání ke kriminálním aktivitám.

 Institut náboženských záležitostí (IOR), aka Vatikánská banka
25.5.2015 13:44   |  

V roce 2013 byl zisk vatikánské banky zasažen rozsáhlými odpisy investic a náklady souvisejícími s novými pravidly proti praní špinavých peněz. Reforma IOR patří podle agentury Reuters k nejcitlivějším problémům, kterým nyní čelí papež František. Ten usiluje o komplexní revizi vatikánské správy po řadě skandálů, od obvinění z pochybných finančních praktik po snahy o utajování sexuálního zneužívání dětí knězi.

IOR poprvé zveřejnila hospodářské výsledky v listopadu 2013 poté, co se stala terčem obvinění z praní špinavých peněz. Banka slíbila, že bude klást větší důraz na zlepšování výnosů svých klientů, mezi které patří například církevní řády a charity. „Soustředíme se především na zásadní zlepšení svých celkových zákaznických služeb a na další profesionalizaci služeb v oblasti správy majetku,“ uvedl prezident banky Jean-Baptiste de Franssu.

Soustředíme se především na zásadní zlepšení svých celkových zákaznických služeb

Vatikánskou banku založil v roce 1942 papež Pius XII., aby spravovala převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce. Má na starosti také penzijní systém pro tisíce zaměstnanců Vatikánu. Banka není přístupná veřejnosti, mezi její klienty patří zaměstnanci Vatikánu, řeholní řády, preláti a akreditovaní diplomaté ve Vatikánu. Pověstí banky však otřáslo množství různých pochybení lidí, kteří byli oprávněni mít v bance účet, a podezřelé jednání s finančními institucemi v Itálii.

Finance banky přitom byly dlouho opředeny tajemstvím. Od 80. let důvěrou v banku otřáslo několik skandálů a časopis Forbes ji označil za nejvíce uzavřenou banku světa.

vnitřní prostory Institutu náboženských záležitostí (IOR)


Čtěte také:

Vatikánská banka má po 8 měsících ředitele

Papež se pokouší reformovat Vatikánskou banku

Vyhnání šakalů z Vatikánu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web