Ve fúzích a akvizicích se chystá nový rekord

Vývoj prodejů a nákupů českých firem v letošním roce potvrdil, že skutečně došlo k trvalejšímu oživení transakčního trhu. Trh loni skončil po několika slabých letech historickým rekordem, když hodnota transakcí vyšplhala na 6,1 miliardy eur. Letošní pololetí v trendu pokračuje: firem se prodalo za 3,54 miliardy eur, vyplývá z dat Mergermarketu, které má deník E15 k dispozici. Tím už je o dvě stě milionů eur překonaná loňská pololetní úroveň.

Radovan Vítek
15.9.2014 8:23   |  

Hvězdou žebříčku transakcí druhého čtvrtletí se stal realitní žralok Radovan Vítek. Ten ovládl firmu Orco Germany spojením se svou CPI. V té době byla Orco Germany přejmenovaná na GSG. Do aktuálního přehledu obchodů z prvního čtvrtletí přetekla také transakce mezi PPF a O2.

Co se týče poradenského byznysu, jedničkou se letos stala advokátní kancelář BBH, která radila PPF při prodeji podílu v EPH. Do první pětky se z českých kanceláří dostala tradičně také Havel, Holásek & Partners a Weinhold Legal.
Nejúspěšnějším finančním poradcem se stala UniCredit Group, která radila EPH při koupi podílu od PPF a dále radila PPF při výkupu akcionářů O2.

V dalším kvartále se sama UniCredit Bank dostane do žebříčku transakcí na stranu kupců. UniCredit minulý měsíc koupila na svůj účet téměř šestiprocentní podíl v O2.

Anketa E15: Překoná trh fúzí a akvizic objemem transakcí loňský rekordní rok?
Petr Kříž, šéf fúzí a akvizic EY

Atraktivním a z pohledu soukromých vlastníků stále nekonsolidovaným oborem je zdravotnictví, kde v poslední době proběhlo několik zajímavých transakcí. Okruh možných cílů se ale zdaleka nevyčerpal, a dá se tedy očekávat další aktivita.
Rozhodovat se bude i o dalším osudu petrolejářského průmyslu v Čechách. Zajímavou příležitostí je vlna privatizací na Balkáně, které se určitě budou účastnit i čeští investoři, protože v tomto regionu máme historicky tradiční konkurenční výhodu. |

Ivan Barabáš, partner Havel, Holásek & Partners
První pololetí letošního roku patří, co se týče počtu transakcí, k nejsilnějším za posledních několik let. Trend nicméně dokládá, že druhá polovina roku bývá zpravidla slabší. I přesto je podle mého odhadu možné, že se letos podaří překonat počet transakcí úspěšně uzavřených v roce 2013. Pokud jde o hodnotu transakcí, zde bude naopak velmi složité překonat rekord z roku 2013, který byl založen na mimořádně velkých transakcích, jakou byl například nákup majoritního balíku v Telefónica 02 ze strany PPF. Podzim se podle aktuálních ukazatelů ponese ve znamení zvýšené aktivity na poli fúzí a akvizic zejména ze strany českých investorů. Ti se v posledních letech stávají stále aktivnějšími především vlivem volného kapitálu, nižšího zadlužení a odchodem některých významných zahraničních investorů. Naše kancelář v posledních měsících zaznamenala zvýšenou aktivitu v oblasti maloobchodu a potravinářství. Jako poradci se podílíme například na prodeji Intersparu společnosti Ahold. Větší aktivitu dále očekáváme v rychle se rozvíjejících oblastech, jakými jsou IT, life sciences, chemický průmysl a dále například ve finančním sektoru. Zajímavé také bude sledovat vývoj v oblasti strojírenství, které může být ovlivněno sankcemi proti Rusku.
Jiří Štěrba, partner BBH Legal

Vzhledem ke stabilitě trhu jako takového, postupnému zotavování ekonomiky a nízkým úrokovým sazbám lze i nadále očekávat velkou aktivitu na straně sponzorů, a trh by se tedy mohl držet na relativně vysoké úrovni. Kupci mohou být silné domácí investiční skupiny, které jsou aktivní například v oblasti IT, telekomunikací či energetiky. Nezanedbatelná může být i aktivita private equity investorů v oblasti zdravotnické péče, i když hodnotově nemusí být tato část určující.
Velký apetit k nákupům v celé Evropě ale mohou mít i významné ruské podniky, zde je však otázkou, jak se tato oblast bude vyvíjet s ohledem na současnou situaci. |


Čtěte také:

Sofia Cerqueirová: Trhu vládnou reality

Vítkova GSG Group zvýšila čistý zisk o 100 procent. Opět změnila název

Vítek buduje ve Švýcarsku. V Crans-Montana utratil už 750 milionů

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web