Vedení Sazky se zítra sejde se zástupci držitelů dluhopisů

17.1.2011 20:37   |  

Vedení největší loterijní společnosti Sazka, na kterou dnes podal podnikatel Radovan Vítek insolvenční návrh, se zítra sejde se zástupci pěti zahraničních fondů a bank, jež vlastní většinu jejích dluhopisů. Účastníci schůzky však odmítají zveřejnit podrobnosti o jejím konání, neboť si podle mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda nepřejí účast médií. Ve druhé půli ledna by se pak měla podle některých informací konat valná hromada držitelů dluhopisů, která by měla nové podmínky schválit.

„Účastníci úterní schůzky se dohodli, že se k žádným podrobnostem včetně termínu, místa nebo programu zatím nebudou vyjadřovat. Případný mediální výstup bude záviset na jejich rozhodnutí,“ sdělil dnes Zikmund.

Podnikatel Radovan Vítek dnes podal u Městského soudu v Praze na Sazku insolvenční návrh a soud zveřejněním v insolvenčním rejstříku řízení zahájil. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun. Podle serveru deníku Sport je však Vítek podle vyjádření svého vyjednavače Josefa Lébra ochoten vzít insolvenční návrh zpět. Má však podmínku: výměnu současného představenstva Sazky včetně generálního ředitele Aleše Hušáka.

Sazka ale pohledávky Vítka neuznává a tvrdí, že není v insolvenční situaci. Předseda představenstva a šéf Sazky Hušák již dříve řekl, že loterijní firma není právně ani ekonomicky v insolvenční situaci a návrhu se bude bránit všemi právními prostředky.

Jedním z držitelů významného množství dluhopisů Sazky by měl být lucemburský fond Aberdeen Global - Euro High Yield Bond Fund. Jeho zástupci se ale k situaci či zvažovanému restrukturalizačnímu plánu nechtějí jakkoli vyjadřovat. „Nemáme žádný komentář,“ řekl v Bruselu mluvčí fondu. Nicméně mluvčí Aberdeen Asset Management, kterému fond patří, dnes v Londýně potvrdil, že společnost má v Sazce investice. Také on ale odmítl jakkoli schůzku či cokoli kolem Sazky komentovat.

Vlastníky dluhopisů Sazky jsou podle některých informací i zahraniční hedgeové fondy jako například Black River či banka Royal Bank of Scotland. To však popřel mluvčí českého zastoupení Royal Bank of Scotland Tomáš Tesař. „RBS nikdy nebyla a ani není věřitelem Sazky,“ řekl dnes. Podle pátečních Hospodářských novin Hušák akcionářům řekl, že součástí ozdravného plánu, který chystá, je jednání s bankami o vzniku nového věřitelského klubu, který by Sazce poskytl úvěr. V klubu by byly Česká spořitelna, Fortis, Citibank, UniCredit a J&T Banka.

„Jednání bank a klienta probíhají podle potřeby, ale pokud vím, tak žádný klub zatím ustanoven nebyl,“ řekla v pátek mluvčí spořitelny Klára Gajdušková. „Vzhledem na naše interní předpisy a s ohledem na bankovní tajemství nekomentujeme žádné záležitosti související s našimi existujícími či potencionálními klienty,“ reagoval dnes mluvčí českého zastoupení Citibank Branislav Cehlárik.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web