Věřitelé budou lépe chráněni před problémovými dlužníky

9.12.2010 12:10   |  

Věřitelé by se měli dočkat vyšší ochrany na finančních trzích. Senát dnes schválil novelu zákona o finančním zajištění, která dává věřitelům větší šance dostat se ke svým financím, pokud se dlužník dostane do potíží a nemůže splácet. Předpis vychází ze směrnic Evropské unie. Senát dal zelenou také novele zákona o účetnictví.

Nová pravidla pro zajišťování pohledávek na finančních trzích by mohly využívat například banky, kampeličky, pojišťovny, leasingové a úvěrové firmy, makléřské firmy nebo společnosti, které poskytují platební služby. Můhou to být ale i státy, kraje nebo centrální banky.

Finanční zajištění dosud upravoval obchodní zákoník. „Dospěli jsme k názoru, že bude daleko lepší a přesnější návrh samostatného zákona, který předkládáme,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Finanční zajištění vychází z tradičních institutů, jako je zástavní právo nebo převod práva. Mají ale odlišný režim, který usnadňuje jejich sjednávání i následné vypořádání. Chrání navíc věřitele také v případech, kdy se dlužník dostane do insolvence nebo kdy je na jeho majetek vyhlášena exekuce.

Novela zákona o účetnictví

Také novela zákona o účetnictví převádí do české legislativy evropské směrnice. Firmy podle ní v určitých případech nebudou muset sestavovat konsolidovanou účetní závěrku, tedy přehled výsledků hospodaření za dceřiné společnosti. Tato povinnost nebude platit pro firmy s majetkem menším než 350 milionů korun, tržbami pod 700 milionů korun nebo pokud mají méně než 250 zaměstnanců.

Firmy podle novely budou muset sestavovat přehled o peněžních tocích jen tehdy, pokud objem jejich majetku překročí 40 milionů korun, nebo pokud obrat převýší 80 milionů korun.

Zákon dále upřesňuje pravidla účtování v případě, kdy akciová společnost umístí své akcie na burzu a bude muset vést účetnictví nově podle mezinárodních účetních předpisů. Nově je řešena i situace, kdy se naopak firma rozhodne na určitý čas své akcie z veřejných trhů stáhnout.

Obě normy dostane k případnému podpisu prezident Václav Klaus.

Autor: haj, čtk

Komentáře

Čtěte také

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Mezinárodní olympijský výbor Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá na federacích… více

Mobilní web