Věřitelé budou lépe chráněni před problémovými dlužníky

9.12.2010 12:10   |  

Věřitelé by se měli dočkat vyšší ochrany na finančních trzích. Senát dnes schválil novelu zákona o finančním zajištění, která dává věřitelům větší šance dostat se ke svým financím, pokud se dlužník dostane do potíží a nemůže splácet. Předpis vychází ze směrnic Evropské unie. Senát dal zelenou také novele zákona o účetnictví.

Nová pravidla pro zajišťování pohledávek na finančních trzích by mohly využívat například banky, kampeličky, pojišťovny, leasingové a úvěrové firmy, makléřské firmy nebo společnosti, které poskytují platební služby. Můhou to být ale i státy, kraje nebo centrální banky.

Finanční zajištění dosud upravoval obchodní zákoník. „Dospěli jsme k názoru, že bude daleko lepší a přesnější návrh samostatného zákona, který předkládáme,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Finanční zajištění vychází z tradičních institutů, jako je zástavní právo nebo převod práva. Mají ale odlišný režim, který usnadňuje jejich sjednávání i následné vypořádání. Chrání navíc věřitele také v případech, kdy se dlužník dostane do insolvence nebo kdy je na jeho majetek vyhlášena exekuce.

Novela zákona o účetnictví

Také novela zákona o účetnictví převádí do české legislativy evropské směrnice. Firmy podle ní v určitých případech nebudou muset sestavovat konsolidovanou účetní závěrku, tedy přehled výsledků hospodaření za dceřiné společnosti. Tato povinnost nebude platit pro firmy s majetkem menším než 350 milionů korun, tržbami pod 700 milionů korun nebo pokud mají méně než 250 zaměstnanců.

Firmy podle novely budou muset sestavovat přehled o peněžních tocích jen tehdy, pokud objem jejich majetku překročí 40 milionů korun, nebo pokud obrat převýší 80 milionů korun.

Zákon dále upřesňuje pravidla účtování v případě, kdy akciová společnost umístí své akcie na burzu a bude muset vést účetnictví nově podle mezinárodních účetních předpisů. Nově je řešena i situace, kdy se naopak firma rozhodne na určitý čas své akcie z veřejných trhů stáhnout.

Obě normy dostane k případnému podpisu prezident Václav Klaus.

Autor: haj, čtk

Komentáře

Čtěte také

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Skanska na východě Slovenska postaví 14 km dálnice za 5,3 miliardy korun

Stavební společnost Skanska Česká republika a Slovensko postaví 14,4 kilometru dlouhý úsek dálnice D1 na východním Slovensku poblíž Košic. Hodnota stavby je 5,3 miliardy korun.… více

Mobilní web