Věřitelé po Sazce chtějí už skoro 32 miliard

4.5.2011 17:17   |  

Výše pohledávek věřitelů Sazky dosud přihlášených do insolvenčního řízení stoupl k dnešní zhruba 17. hodině na 31,8 miliardy korun. Počet věřitelů se pak zvýšil na 1758. Ačkoliv lhůta pro přihlášení pohledávek skončila uplynulý pátek, soud kvůli jejich množství stále nemůže zveřejnit konečný seznam věřitelů a celkovou výši jejich pohledávek včetně těch největších v řádu miliard korun.

„Městský soud v Praze s ohledem na značné množství věřitelů a stále přibývající přihlášky nemá zatím k dispozici celkový počet věřitelů a sumu jejich pohledávek. Očekáváme, že definitivní čísla budeme znát zřejmě na konci týdne,“ uvedla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Soud již ale zapsal přihlášku věřitele Alfa Capital Holdings,jejíž výše je identická s výší pohledávky Občanského sdružení Zelezný ostrov a činí 8,13 miliardy korun. „Alfa Capital Holdings přihlásil pohledávku jako podmíněnou, přičemž za důvod jejího vzniku uvedl smlouvu o postoupení pohledávky z 22. dubna uzavřenou se sdružením,“ podotkla mluvčí. Pohledávka Občanského sdružení Zelezný ostrov je sporná, neboť v úterý valná hromada odhlasovala, že ji oficiálně nepodala.

Soud již také zapsal do seznamu věřitelů druhé největší věřitele Sazky The Bank of New York Mellon a Bank of New York Mellon Corporate Trustee Services, jejíž pohledávky mají shodně výši 4,937 miliardy.

První z nich je zajišťovacím agentem držitelů dluhopisů Sazky, jejichž většinovými držiteli dluhopisů jsou firmy kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG. Pohledávka druhé, spřízněné firmy je podmíněná a podle dřívějšího vyjádření mluvčí soudu slouží pro případ zpětvzetí, či odmítnutí přihlášky The Bank of New York Mellon.

Největší věřitelé budou mít také největší šanci zasednout ve věřitelském výboru a ovlivňovat tak výrazně řešení úpadku loterijní firmy, v němž se nachází od konce března. Přezkum pohledávek a volba věřitelského výboru je na programu 26. května u pražského městského soudu.

Autor: Dušan Kütner, foto E15

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web