Věřitelé už s Amerikou ztrácejí trpělivost

Věřitelé americké vlády mají za sebou neklidnou noc. Právě dnes totiž Washingtonu předloží k proplacení své pohledávky za 120 miliard dolarů. Uklidnit je může fakt, že Kongres na poslední chvíli schválil navýšení dluhového stropu. Po více než dvou týdnech tak USA mohou znovu dostát svým závazkům.

ilustrační foto
17.10.2013 7:26   |  

Úrok požadovaný věřiteli po vládě ze zmíněného dluhu vzrostl za měsíc téměř čtyřicetkrát. Poprvé v historii Spojených států tak nyní na finančních trzích získají kapitál levněji obchodní banky než americká vláda.

Jen do konce října musí Amerika podle dat Bloombergu splatit 369 miliard dolarů dluhu. Právě těmto věřitelům nyní hrozí největší riziko nesplacení. „I kdyby nedošlo k navýšení dluhového stropu, vládě ještě zbude jeden až dva týdny, během nichž bude moci pokrývat závazky ze svých rezerv,“ uvádí Petr Sklenář z J&T Banky.

Úrok u pohledávek splatných koncem října oproti září vzrostl padesátinásobně. „Zatímco nyní jede vláda na poslední galon, po 24. říjnu zbudou už jen výpary,“ uvádí analytik Ira Jersey z Credit Suisse pro Bloomberg. Zatímco obvyklý úrok v případě krátkodobého dluhu americké vlády činí 0,01 procenta, nyní si investor přijde na půl procenta. „Úroky jsou nejvyšší od podzimu 2008,“ tvrdí Sklenář.

Výše úroků naznačuje, že americká vláda pro banky už není tím nejsolidnějším dlužníkem, alespoň v případě úvěrů s krátkou dobou splatnosti. Úroky z krátkodobých státních dluhopisů jsou poprvé v historii USA vyšší než sazby, za něž si banky půjčují mezi sebou.

Varovný prst už zvedly i ratingové agentury. Fitch oznámil revizi současného ratingu AAA s možností jeho případného snížení. „Politická hra s ohněm zvyšuje riziko platební neschopnosti Spojených států,“ uvádí spoluautor analýzy Ed Parker.


Čtěte také:

Konec nouzového režimu v USA, Kongres zvýšil dluhový strop

Světová ekonomika se propadne, pokud USA nezvýší dluhový strop

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web