Věřitelský výbor žádá, aby Sazka zastavila odpojování terminálů

18.4.2011 16:11   |  

Prozatímní věřitelský výbor společnosti Sazka tvrdí, že má informace o hromadném odpojování jejích loterijních terminálů. To by podle výboru vedlo k výraznému poklesu hodnoty Sazky, kterou proto vyzval, aby okamžitě s odpojováním přestala. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Podle informací firmy GTECH Corporation, která je jedním ze členů prozatímního věřitelského výboru a majitelkou terminálů, odpojila Sazka v nedávně době 1300 terminálů. Podle předsedy Sdružení trafikantů a prodejců tisku (STAPT) Milana Ságnera je v trafikách umístěno zhruba 2000 terminálů Sazky. Trafikanti nyní chtějí zpět kauce složené za provozování terminálů a v posledních dnech k soudu přihlašují své pohledávky. Kauce činí u jednotlivých trafikantů mezi 30.000 Kč až 120.000 Kč. Výbor rovněž požádal insolvenčního správce Sazky Josefa Cupku, aby toto jednání Sazky prověřil a posoudil, zda není v rozporu s insolvenčním zákonem a vydaným předběžným opatřením, a aby eventuálně tomuto jednání zamezil a neprodleně zjednal nápravu.

Výbor stále nemá kompletní přehled o finančních údajích Sazky

Výbor si také stěžuje, že mu vedení Sazky dosud neposkytlo základní finanční údaje o společnosti. Termín jejich dodání byl prý vedením Sazky několikrát posunut, naposledy na dnešek. Dosud však byly výboru doručeny jen zbytečné dokumenty a základní účetní údaje mu byly poskytnuty pouze k nahlédnutí. „Měli jsme možnost se podívat na obrazovku počítače a sledovat data ve formátu, jenž neumožňoval ani přečtení celého řádku výkazů, což má velmi omezenou vypovídající hodnotu a výrazně ztěžuje použití takto získaných informací.“ uvedl.

Dále tvrdí, že tedy jde o jasný případ zneužívání současné podoby insolvenčního zákona i o zcela restriktivní výklad pojmu nahlédnutí, protože i Občanský soudní řád umožňuje nahlédnutí do spisu spojené s možností pořízení kopií. Členové výboru tak mají o společnosti velmi omezené informace a je jim v jejich získávání aktivně bráněno.

Prozatímní věřitelský výbor Sazky tvoří největší věřitelé firmy, a to KKCG, Moranda, Siderius, GTECH Corporation a Česká spořitelna. Firmy Moranda a Siderius patřily podnikateli Radovanovi Vítkovi, jeho věřitelskou pozici ale převzala PPF. Dnes Sazka obdržela od zajišťovacího agenta držitelů dluhopisů, londýnské The Bank of New York Mellon, žádost o okamžité proplacení dluhopisů. Dluh Sazky tak vzroste na minimálně sedm miliard korun. Většinovými držiteli dluhopisů jsou společnosti kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG.

Sazka je v úpadku od 29. března. Firma se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby multifunkční haly. Věřitelé dosud k soudu přihlásili pohledávky po lhůtě splatnosti za více než dvě miliardy korun.

Autor: čtk, krb

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web