Věřitelský výbor žádá, aby Sazka zastavila odpojování terminálů

18.4.2011 16:11   |  

Prozatímní věřitelský výbor společnosti Sazka tvrdí, že má informace o hromadném odpojování jejích loterijních terminálů. To by podle výboru vedlo k výraznému poklesu hodnoty Sazky, kterou proto vyzval, aby okamžitě s odpojováním přestala. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Podle informací firmy GTECH Corporation, která je jedním ze členů prozatímního věřitelského výboru a majitelkou terminálů, odpojila Sazka v nedávně době 1300 terminálů. Podle předsedy Sdružení trafikantů a prodejců tisku (STAPT) Milana Ságnera je v trafikách umístěno zhruba 2000 terminálů Sazky. Trafikanti nyní chtějí zpět kauce složené za provozování terminálů a v posledních dnech k soudu přihlašují své pohledávky. Kauce činí u jednotlivých trafikantů mezi 30.000 Kč až 120.000 Kč. Výbor rovněž požádal insolvenčního správce Sazky Josefa Cupku, aby toto jednání Sazky prověřil a posoudil, zda není v rozporu s insolvenčním zákonem a vydaným předběžným opatřením, a aby eventuálně tomuto jednání zamezil a neprodleně zjednal nápravu.

Výbor stále nemá kompletní přehled o finančních údajích Sazky

Výbor si také stěžuje, že mu vedení Sazky dosud neposkytlo základní finanční údaje o společnosti. Termín jejich dodání byl prý vedením Sazky několikrát posunut, naposledy na dnešek. Dosud však byly výboru doručeny jen zbytečné dokumenty a základní účetní údaje mu byly poskytnuty pouze k nahlédnutí. „Měli jsme možnost se podívat na obrazovku počítače a sledovat data ve formátu, jenž neumožňoval ani přečtení celého řádku výkazů, což má velmi omezenou vypovídající hodnotu a výrazně ztěžuje použití takto získaných informací.“ uvedl.

Dále tvrdí, že tedy jde o jasný případ zneužívání současné podoby insolvenčního zákona i o zcela restriktivní výklad pojmu nahlédnutí, protože i Občanský soudní řád umožňuje nahlédnutí do spisu spojené s možností pořízení kopií. Členové výboru tak mají o společnosti velmi omezené informace a je jim v jejich získávání aktivně bráněno.

Prozatímní věřitelský výbor Sazky tvoří největší věřitelé firmy, a to KKCG, Moranda, Siderius, GTECH Corporation a Česká spořitelna. Firmy Moranda a Siderius patřily podnikateli Radovanovi Vítkovi, jeho věřitelskou pozici ale převzala PPF. Dnes Sazka obdržela od zajišťovacího agenta držitelů dluhopisů, londýnské The Bank of New York Mellon, žádost o okamžité proplacení dluhopisů. Dluh Sazky tak vzroste na minimálně sedm miliard korun. Většinovými držiteli dluhopisů jsou společnosti kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG.

Sazka je v úpadku od 29. března. Firma se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby multifunkční haly. Věřitelé dosud k soudu přihlásili pohledávky po lhůtě splatnosti za více než dvě miliardy korun.

Autor: čtk, krb

Komentáře

Čtěte také

Clintonová se stala první prezidentskou kandidátkou v historii USA

Clintonová se stala první prezidentskou kandidátkou v historii USA

Hillary Clintonová se na konvenci demokratů ve Filadelfii stala jako první žena v amerických dějinách prezidentskou kandidátkou velké politické strany. V listopadových volbách se… více

Mobilní web