Více než polovina českých podnikatelů čerpá dotace z EU

7.6.2011 12:55   |  

55 procent českých firem má zkušenosti s čerpáním dotací z EU. Pokud již firma dotace čerpá, raději se spoléhá na vlastní síly při tvorbě žádosti, než na externí poradce. Nejvíce peněz lidé žádají například na rekonstrukce a modernizace areálů, nákupy nových technologií a na úspory energií. Nečerpání dotací naopak pramení ze strachu z přílišné administrativní zátěže či obav o odejmutí dotací při chybě v žádosti. vyplývá to z průzkumu ČSOB realizovaného agenturou Datank.

Z nadpoloviční většiny firem, které čerpají z fondů EU, je největší zájem o operační programy v dopravě, životním prostředí, nebo v podnikání a inovacích. Například poslední jmenovaný má celkový rozpočet na období 2007-2013 téměř devadesát miliard korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu již přiznalo dotace ve výši 42,8 miliard, ale reálně vyčerpáno je zatím pouze 19 miliard korun.

Čtěte také: Fond bydlení přestane přijímat žádosti o dotace na opravy domů

„Lidé by měli přehodnotit svůj pohled na dotace a zažádat si o ně. Letos a příští rok totiž graduje možnost žádost podat a šance, že peníze z EU dostanou je tak poměrně vysoká,“ řekl Jakub Tomaštík z ČSOB EU Centra. Podle něj pak budou mít lidé možnost si zažádat o dotace až v období 2014-2020, ale operační programy a podmínky pro přiznání mohou být jiné.

Menší podniky spíše žádosti zpracovávají sami, větší se naopak obracejí na externisty

Průzkum také ukázal souvislost mezi velikostí firmy a způsobem podávání žádosti. Vlastními silami žádá o dotace 56,4 procenta firem. Šetření ale ukázalo, že většina z těchto podniků je malých, maximálně s 20 zaměstnanci a obratem do 30 milionů korun ročně. Naopak u velkých firem s obratem nad 100 milionů korun převažuje v procesu podávání žádosti využívání externích firem.

„Téměř 90% z podniků, které nabírají na zpracovávání žádostí externí firmy, se obrací na konzultanty přímo specializované na evropské dotace, bankovní specialisty by oslovily pouhé 2 procenta firem,“řekl Roman Kraclík, ředitel pobočkové sítě SME ČSOB.

V souvislosti s čerpáním dotací z EU fondů se často hovoří o přílišné administrativní náročnosti. Zhruba 61 procent firem, které mají s podáním žádosti zkušenost, o ní dokonce hovoří jako o komplikované. Přesto je 85 procent z nich rozhodnuto o dotaci znovu požádat. Více než polovina z nich jich ale už využije externí poradce. Právě proto, aby se problematické administrativě s žádostí spojenou vyhnuly.

Autor: Kristina Blümelová

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web