VIG vyplatí vyšší dividendu přes klesající zisk. Skupina cílí na polské reality

Pojišťovací skupině VIG loni klesl zisk, akcionáři ale smutnit nemusejí. Vedení firmy počítá s hrubou dividendou 1,3 eura na akcii, což je o deset centů víc než před rokem. „Provozní výkonnost se zvýšila, chceme, aby z toho těžili i akcionáři,“ prohlásil šéf VIG Peter Hagen. Akcie na zveřejněné výsledky reagovaly poklesem.

VIG
30.1.2014 8:10   |  

Holding v loňském roce předběžně vykázal profit před zdaněním 350 milionů eur, o 237 milionů méně než v roce 2012. Předepsané pojistné kleslo skoro o pět procent na 9,4 miliardy eur. Důvodem je složitá situace na trhu pojištění motorových vozidel v Rumunsku a Itálii.

„Například v Rumunsku je tamní trh ovládán iracionální cenovou soutěží. My se jí nechceme účastnit. V ostatních segmentech neživotního pojištění ale rosteme,“ řekl Hagen.

„Návrh na zvýšení dividendy považujeme za signál brzkého zlepšení výsledků skupiny především v Rumunsku a Itálii,“ míní analytik Patria Tomáš Sýkora. Pokles zisku trh očekával, protože skupina na problémy v Rumunsku a Itálii upozornila již loni.

V Česku VIG vlastní Kooperativu, Českou podnikatelskou pojišťovnu a Pojišťovnu České spořitelny. Loni skupina posílila pozici jedničky na tuzemském trhu, aktuálně ovládá zhruba třetinu. Utržila 1,9 miliardy eur, což po odečtení vlivu měnových kurzů činí meziroční růst o 3,3 procenta.

Hagen potvrdil, že se letos v Česku očekává přibližně desetiprocentní nárůst sazeb v pojištění motorových vozidel. Důvodem je účinnost nového občanského zákoníku, který zcela nově definuje způsob řešení újmy na zdraví. Za posledních pět let klesla výše pojistného v tomto segmentu asi o čtvrtinu.

Jdeme do polských realit, řekl šéf VIG Hagen

Z důvodu nízkých úrokových sazeb skupina VIG cílí i na jiné investiční příležitosti. Firma disponuje garančními prostředky v rekordní hodnotě 38 miliard eur. „Zajímají nás špičkové nemovitosti v centrech,“ prohlásil v rozhovoru šéf Peter Hagen.

E15: Jak dopadl loni oznámený záměr VIG investovat více do nemovitostí?

V době nízkých úrokových sazeb se i pojišťovny zamýšlejí nad jinými formami investic. V oblasti investic do nemovitostí jsme se zaměřili především na Česko, konkrétně Prahu. Letos nás ale budou zajímat i další trhy, například Polsko. Tam vidíme velký potenciál.

E15: Kolik chcete to této oblasti investovat?

To bych nyní nerad říkal.

E15: O jaký typ nemovitostí máte zájem?

Mohou to být rezidenční i komerční projekty, ale záleží nám zejména na kvalitě. Zajímají nás špičkové nemovitosti v centrech. Je to dlouhodobá strategie naší skupiny.


Čtěte také:

Česko je pro VIG nejvýnosnější trh. Jinde pojišťovna klesá

Nadějí pro pražskou burzu zůstávají finanční tituly

Kooperativa se chce stát konkurencí druhého pilíře

Autor: Tomáš Kňourek

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web