Vítek možná podá na Sazku insolvenční návrh

3.1.2011 18:30   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Pokud Sazka do 17. ledna nezaplatí pohledávky, která má vůči podnikateli Radovanu Vítkovi, podá na ni tento miliardář insolvenční návrh. Stojí to v prohlášení, které Vítek zaslal médiím. Vítkovi, jenž je největším věřitelem Sazky, vadí přístup, s jakým nejvyšší management řeší současnou finanční situaci společnosti. Vyzval proto akcionáře Sazky k rychlému jednání a výměně vedení. Sazka odmítla, že by měla závazky vůči Vítkovi a že by se se nacházela v insolvenční situaci.

„Rád bych akcionáře Sazky i její vedení znovu upozornil na fakt, že veškeré mé pohledávky za Sazkou jsou dávno po splatnosti a jako takové jsou – na rozdíl od ostatních věřitelů – úročeny vysokým sankčním úrokem ve výši 20 %. Současné oddalování řešení situace a svévolné jednání managementu Sazky tak vede jen k dalšímu prohlubování zadluženosti této společnosti,“ podotkl Vítek.

Podnikatel ve svém prohlášení uvedl, že se Sazka pokusila uplatnit prokazatelně neexistující pohledávku za Komerční bankou, která měla údajně vzniknout v důsledku poškození dobrého jména loterijní společnosti strany tohoto bankovního ústavu. Takovýto krok je podle Vítka protiprávní a neakceptovatelný, a proto uvažuje o právních krocích, včetně trestněprávní odpovědnosti.

„Současný management Sazky tímto jednáním dokazuje, že namísto očekávané snahy efektivně řešit alarmující situaci společnosti, činí zoufalé pokusy o oddálení důsledků svého špatného hospodaření,“ uvedl Vítek.

„Sazka neeviduje žádné závazky vůči společnosti CPI (realitní skupina, jejíž většinovou majitelkou je Vítkova matka Milada Mladá) nebo Radovanu Vítkovi,“ reagoval mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. „Pokud je nám známo, ani akcionáři společnosti neobdrželi ze strany CPI nebo Vítka žádnou oficiální nabídku, na kterou se ve sdělovacích prostředcích odvolává,“ uvedl dále Zikmund.

Sazka podle něj v rozporu s Vítkovými tvrzeními není ve ztrátě, ale vytváří zisk, který do konce listopadu 2010 překročil 1,25 miliardy korun. „Sazka kategoricky odmítá, že by akcionářům podávala klamné informace. Právně, ani ekonomicky se nenachází v insolvenční situaci a v této souvislosti zvažuje právní kroky. Představenstvo a dozorčí rada společnosti se vývojem situace pravidelně zabývají a vyjádří se v průběhu tohoto týdne,“ doplnil Zikmund.

Vítek podle informací médií připravuje v současné době plán restrukturalizace a fungování Sazky. Chce navrhnout způsob oddlužení této společnosti a vyrovnání všech jejích závazků i nový způsob financování českého sportu. Plán restrukturalizace chce Vítek představit prostřednictvím prezidenta fotbalového klubu Sigma Olomouc Josefa Lébra akcionářům Sazky počátkem ledna.

Sazka, kterou vlastní ze zhruba 68 procent Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), čelí problémům plynoucím mimo jiné z nutnosti vysoké splátky za výstavbu pražské vysočanské O2 areny držitelům dluhopisů. Podle podnikatele Martina Ulčáka, který nyní za Sazku jedná s věřiteli, společnost musí provést velké škrty a prodat nepotřebný majetek. Finanční pomoc Sazce nabídla také společnost Penta, která vlastní konkurenční společnost Fortuna.

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost, vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu. Provozuje sportovní a kurzové sázkové hry, číselné a okamžité loterie; ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu.

Vítek je spojen s realitní skupinou CPI, která v Česku a na Slovensku vlastní kolem 13 tisíc nájemních bytů.

Autor: haj, čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web