Vítek prý chce na valné hromadě Sazky zastupovat sokoly

12.1.2011 15:58   |  

(AKTUALIZOVÁNO) Podnikatel Radovan Vítek, který skoupil pohledávky loterijní společnosti Sazka v hodnotě zhruba 1,5 miliardy, se pokouší získat hlas České obce sokolské, menšinového akcionáře Sazky. Jejím představitelům nabídl, že je bude zastupovat na valné hromadě sázkařského gigantu. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Sokolové drží téměř 14 procent jejích akcií a po Českém svazu tělesné výchovy (ČSTV) jsou druhým největším akcionářem Sazky.

„Nabídl naše zastupování, když my vyvoláme valnou hromadu společnosti Sazka. Chce být co nejblíže rozhodování o tom, co bude dál se Sazkou,“ řekl serveru člen vedení Sokola, který si přál zůstat v anonymitě.

Předseda sokolské obce Jaroslav Bernard Aktuálně.cz potvrdil, že s ním Vítek jednal osobně. Jeho nabídku členové předsednictva posoudí. On sám je spíše proti. „Zatím si nedovedu představit, že bychom mu dali mandát zastupovat nás na jednání valné hromady, protože by to de facto znamenalo vzdání se svých akcionářských práv. Zatím jsme svá práva nikomu nepostoupili a nikdo nás zatím zastupovat nebude,“ uvedl Bernard.

O detailech nabídky, tedy co by sokolové přepuštěním svého mandátu Vítkovi získali, odmítl Bernard mluvit.

Sokolové chtějí od Vítka konkrétní nabídku na papíře, teprve pak se rozhodnou. „Zatím to byla první informativní nabídka, musela by se dopracovat jak ekonomicky, tak právně,“ řekl Bernard.

„Jsme svébytná organizace, která si vystačí se zastupováním sama. Vítkovu nabídku odmítnu,“ uvedl nejmenovaný významný člen obce.

Nejde přímo o odkup akcií, to ani nejde. Souhlasit by museli všichni akcionáři a podle stanov Sazky by sokolové stejně museli dát nabídku nejprve partnerům.

Sokolové nabídky posoudí tuto sobotu, Český olympijský výbor se bude radit ve středu večer.

ČSTV: Jednání bez výsledku

Vítkova nabídka přichází v době, kdy se největší akcionář Sazky ČSTV rozhoduje, k jaké formě záchrany loterijní společnosti se přikloní. Výkonný výbor ČSTV na dnešním jednání, při kterém se měl zabývat třemi nabídkami - od Penty, holdingu Synot a firmy E invest Martina Ulčáka, od nichž měl písemné nabídky, žádné rozhodnutí nepřijal a bude dál vyjednávat. Z usnesení výboru nicméně vyplývá, že nedoporučuje přijmout nabídky, které jakkoliv mění vlastnickou strukturu společnosti Sazka. O výsledcích jednání informoval člen exekutivy a šéf tenisového svazu Ivo Kaderka. Dodal, že neprošel jeho návrh na svolání mimořádné valné hromady ČSTV. „Byla to přehlídka ztraceného času,“ uvedl Kaderka.

Čistý zisk Sazky byl v loňském roce 1,4 miliardy korun

Loterijní společnost Sazka hospodařila v roce 2010 podle předběžných výsledků s čistým ziskem 1,4 miliardy korun. Dnes o tom informoval mluvčí společnosti Zdeněk Zikmund. Ve srovnání s rokem 2009, kdy dosáhl hospodářský výsledek po zdanění 1,25 miliardy korun, došlo k nárůstu čistého zisku přibližně o 12 procent. Tržby ze sázkové a loterní činnosti dosáhly v loňském roce 7,3 miliardy korun a meziročně se snížily, což bylo způsobeno především vysokou frekvencí padání jackpotů v číselné loterii Sportka. Ve vyšším zisku se naopak promítly rostoucí tržby v posledním čtvrtletí, nižší náklady a dopady vývoje kurzu koruny a eura na přecenění emise dluhopisů.
Autor: čtk, mediafax

Komentáře

Čtěte také

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Zeman: Česko by mělo navrhnout zrušení sankcí EU vůči Rusku

Česká republika by se měla připojit k zemím, které navrhují zrušit sankce Evropské unie proti Rusku, řekl dnes prezident Miloš Zeman při zahájení výstavy Země živitelka v Českých… více

Mobilní web