Vítek by mohl jednat o záchraně Sazky s Ulčákem

31.1.2011 11:26   |  

Podnikatel v oblasti realit Radovan Vítek je připraven vyjednávat s vítězem, který vzešel ze včerejšího jednání představenstva Sazky. Dle dostupných informací by to měl být podnikatel Martin Ulčák, jehož nabídka je ve hře o záchranu Sazky již od samého počátku. Vítek je přesvědčen, že s Ulčákem dojdou k pragmatické dohodě. Píše o tom dnes server iDNES.cz.

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák pověřil již dříve svého obchodního partnera a letitého přítele Martina Ulčáka vyjednáváním s držiteli dluhopisů. Proto se dá očekávat, že dohoda Ulčáka a Vítka je na snadě. Ulčákova varianta je navíc podporována i majoritním akcionářem Sazky Českým svazem tělesné výchovy (ten drží cca 67 procent).

Pomoc Sazce by měla proběhnout podle vybrané nabídky přes navýšení jmění společnosti. Sazka má podle účetní závěrky z roku 2009 vlastní jmění asi 2,8 miliardy korun.

O kolik by mohl Ulčák jmění firmy navýšit a jaký podíl ve firmě by za to získal, zatím ale není jasné. Otázkou také zůstává, jakým způsobem by se snížily podíly současným akcionářům. Jeden z účastníků jednání připustil, že pro malé akcionáře to bude obtížné, byť nevyhnutelné řešení, referuje dnes server iDNES.cz.

Ulčák Sazku sám finančně nespasí

Podle všeho ale bude Ulčák potřebovat finance, spekuluje se až o třech miliardách. Pomoc by mu mohli poskytnout jeho obchodní partneři Jan Světlík z Vítkovice Holding či František Štěpánek ze Sokolovské uhelné. Ulčák s nimi nejen obchoduje, ale také jim spravuje peníze. Světlík však již před časem svou účast na záchraně Sazky popřel.

V úvahu nepřichází nabídka společnosti Penta, ta chtěla v Sazce stoprocentní podíl. Proti její nabídce se totiž nepřímo postavilo vedení ČSTV a pro nebylo ze zřejmých důvodů ani současné vedení společnosti. Další ve hře byla sázková společnost Synot. Ta svou nabídku podala nejdříve sama, ale její platnost skončila 25. ledna. Inovovaná nabídka Synotu v kooperaci se skupinou KKCG podnikatele Karla Komárka mladšího však zřejmě včera u vedení neuspěla, mrtvá je rovněž dřívější alternativa společného postupu Synotu právě s Ulčákem. Tiskové odbory společností KKCG i Synotu naznačily, že s Ulčákem do záchrany Sazky nepůjdou.

Ve hře je tak spojení, které se až do včerejších dnů mohlo jevit jako „absurdní“. Ulčák totiž o společném postupu údajně jedná s realitním podnikatelem Radovanem Vítkem. Ten se chce podle všeho dohodnout, v rozhovoru pro deník MF DNES dokonce připustil, že již s Ulčákem jednal a označil ho za pragmatického člověka, se kterým je dohoda reálná.

Vítek dle serveru iDNES poukazuje na to, že jeho nabídka je pro akcionáře nejlevnější alternativou. Zavazuje se, že do dvou let zbaví Sazky – vysočanské haly. „Když přestoupím na stranu Sazky, tak budu nejsilnější spojenec, kterého může mít. Jsem schopen zablokovat ze splatnění dluhopisů,“ říká Vítek. Ulčák se však dosud k možné dohodě s Vítkem nevyjádřil. Akcionáři však dali najevo své znepokojení nad včerejším rozhodnutím vedení Sazky. Podle místopředsedy pro ekonomiku a marketing Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala by o investorovi měli jednat samotní akcionáři.

Sazka prý České spořitelně nedluží peníze po splatnosti

Informovala o tom dnes agentura Mediafax s odvoláním na internetovou verzi insolvenčního rejstříku. Právě ČS označila společnost Moranda za možného věřitele Sazky. Podle vyjádření Morandy má Sazka u České spořitelny nezaplacenou pohledávku ve výši přibližně 400 milionů korun. „Za dlužníkem neevidujeme k dnešnímu dni žádné pohledávky po datu splatnosti,“ stojí ve sdělení spořitelny Městskému soudu v Praze.

Sazka je v insolvenčním řízení od 17. ledna, kdy insolvenční návrh podal podle očekávání hlavní věřitel Sazky, realitní magnát Radovan Vítek, a to právě prostřednictvím společnosti Moranda.

Autor: mkr

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web